قیمت روغن که از سال گذشته در مسیر افزایشی قرار گرفته و مدت‌ها با صدرنشینی تورم ، گرانی تا ۱۴۰ درصد هم تجربه کرد، در سال جاری از شدت رشد آن کم شده و اکنون در مواردی با تورم منفی مواجه شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ از نیمه دوم پارسال بود که بازار روغن با افزایش قیمت و البته کمبودهایی در تامین آن مواجه شد که هر چند دلایل مختلفی در این رابطه مطرح بود اما هیچ گاه به وضوح ریشه جریان بازار روغن مشخص و اعلام نشد.

این در حالی است که در گزارش‌های رسمی همواره افزایش قیمت روغن در صدر تورم کالاهای خوراکی قرار داشت و رکوردهای جدیدی ثبت می‌کرد که تا ۱۴۰ درصد گرانی در پایان سال گذشته نیز رسید.

روند ارزانی و گرانی روغن

گزارشی که اخیرا مرکز آمار ایران در رابطه با متوسط قیمت کالاهای خوراکی در بهمن ماه منتشر کرد در مورد وضعیت روغن نشان می‌دهد که روغن مایع و جامد هر دو نسبت به دی ماه یک درصد کاهش قیمت داشته‌اند و نسبت به ماه مشابه سال قبل روغن مایع ۲۰.۷ درصد  افزایش و روغن نباتی جامد ۸.۲درصد کاهش قیمت دارد.

بررسی تغییرات قیمت روغن در یک سال گذشته نیز حاکی از آن است که یک بطری ۹۰۰ گرمی روغن مایع در بهمن پارسال به طور متوسط ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت داشته که به ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان در بهمن امسال رسیده است ، این کالا تا ۲۶ هزار و ۵۰۰ تومان هم قیمت خورده است.

روغن نباتی جامد اما از متوسط کیلویی ۲۱هزار و ۷۰۰ تومان در بهمن پارسال به حدود ۲۰ هزار تومان در همین ماه در سال جاری کاهش داشته است ولی تا۲۳ هزار و ۸۰۰ تومان هم فروش رفته است.

گرانی تند روغن در واردات 

جریان واردات روغن هم قابل توجه است و نشان می دهد که این کالا از جمله اقلامی است که بیشترین افزایش قیمت واردات را داشته است؛ به طوری که میزان واردات کالای اساسی وارد شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی ۲۰میلیون تن  به ارزش ۱۱.۱. میلیارد دلار بوده است که از این  ذرت با ۷.۲ میلیون تن به ارزش ۲.۴ میلیارد دلار  در صدر قرار داشته ولی بعد از آن روغن است.
در این دوره ۱.۵ میلیون تن به ارزش بیش از دو میلیارد دلار  روغن خوراکی وارد شده که  ۱۰۲ درصد در وزن و ۲۳۱ درصد در ارزش افزایش دارد.

همچنین واردات دانه های روغنی ۱.۹  میلیون تن به ارزش ۱.۳ میلیارد دلار  بوده که نسبت به ۹ ماه اول پارسال هشت درصد در وزن و ۴۷ درصد در ارزش افزایش داشته است.

  • منبع خبر : ایسنا