گزارشات حاکی از تخطی برخی از بانک ها از پرداخت تسهیلات خرد بدون ضامن در روزها و هفته های اخیر است، اما تعدادی از بانک های زیرمجموعه وزارت اقتصاد، این طرح را اجرایی کرده و طبق گزارشی که معاون این وزارتخانه ارائه کرده حجم قابل توجهی از تسهیلات ارائه شده توسط این دسته از بانک ها در هفته های اخیر ارائه شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛  تسهیلات خرد بدون ضامن که مقرر شده بود در دو مبلغ ۵۰  و ۱۰۰ میلیون تومانی وام پرداخت شوند در روزهای گذشته توسط برخی از بانک ها و طبق دستورالعملی که وزارت اقتصاد صادر کرده بود به افرادی که حقوقشان را از بانک های عامل می گیرند ارائه شده است. 

طبق آنچه بانک‌هایی که خدمات وام خرد بدون ضامن را در این دوره به مشتریان خود ارائه می‌کنند منتشر کردند، افرادی امکان درخواست تسهیلات بدون ضامن را دارند که حقوق‌بگیر این بانک‌ها باشند. سود این وام‌ها نیز که طبق دستورالعمل وزارت اقتصاد بدون ضامن هستند ۱۸درصد اعلام شده است. البته حداکثر مدت زمان بازپرداخت این نوع تسهیلات با توجه به مبلغ وام تفاوت دارد. سقف مدت پرداخت اقساط برای وام های ۱۰۰ میلیون تومانی ۴۸ ماه بوده و متقاضیان وام ۵۰ میلیون تومانی هم باید حداکثر در ۳۶ ماه اقدام به تسویه حساب با بانک عامل کنند.

برای درخواست این وام، هزینه هایی نظیر تشکیل پرونده و آبونمان سالیانه برعهده متقاضی خواهد بود که در ادامه توضیحاتی پیرامون آن ارائه شده است. با توجه به شرایطی که به آنها اشاره شد در صورتی که فرد متقاضی وام ۱۰۰ میلیون تومانی باشد، باید ماهیانه قسطی معادل یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان به بانک پرداخت کند. در واقع کل مبلغ سودی که به این وام تعلق می گیرد معادل ۴۰ میلیون و ۹۹۹ هزار و ۹۹۸ تومان بوده که در صورت تجمیع با اصل مبلغ وام، مجموعا مبلغ بازپرداخت در مدت زمان معین ۱۴۱ میلیون و ۴۹ هزار و ۹۹۸ تومان خواهد بود.

در حال حاضر و طبق گزارشات میدانی بانک های ملت، تجارت و صادرات اقدام به پرداخت وام های خرد بدون ضامن کرده و مشتریان می توانند با توجه به شرایطی که اعلام شده اقدام به ثبت تقاضای دریافت تسهیلات کنند.

  • منبع خبر : اقتصاد آنلاین