آخرین تحلیلاقتصاد کلانانتخاب سردبیر

انتخابات آمریکا بازارهای مالی را تکان خواهد داد، اما اقتصاد را نه!

بهنام ملکی در گفت و گو با پایگاه تحلیلی و خبری رشد و توسعه اظهار کرد: با پیشی گرفتن بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در کوتاه مدت قیمت دلار، ارز، سکه و…کاهش پیدا می کند و در صورت انتخاب ترامپ احتمالا برعکس این روند اتفاق می افتد، اما وضعیت بازار بورس اندکی متفاوت است.

ملکی دلایل ریزش بازار بورس را عدم شفافیت، اطلاعات و اطلاع رسانی نادرست، پنهان کاری در ساختار حسابرسی برخی شرکت ها و عدم پاسخگویی و عدم محاکمه متخلفان، آدرس های غلط و… عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه در نظرسنجی‌ های اخیر احتمال پیشی گرفتن بایدن مطرح شده شاهد روند نزولی قیمت ها در بازار ارز طلا و…(تا حدودی مشابه قطعنامه ۵۹۸) هستیم. بازار بورس هم متاثر از مولفه نرخ ارز به نظر می رسد می تواند با روند بازار معاملات بازاری همسو باشد. اما به طور کلی وضعیت امروز بازار بورس با برنامه‌ریزی قبلی با اهداف خاص حاصل شده و مسئولان باید پاسخگو باشند که چرا مردم را تشویق کردند زندگی خود را در این بازار پر ریسک وارد کنند و بعد از دست بدهند.

وی افزود: برای مثال در مواردی شاهدیم که سهام شرکتی با ای پی اس (نرخ بازگشت سرمایه یا سوددهی) مناسب، سقوط می کند در مقابل سهام شرکتی با سوددهی نامطلوب که ده ها سال طول می‌کشد بازگشت اصل سرمایه داشته باشد رشد می‌کند. این نشان‌دهنده وجود زد و بند، رشوه خواری، حساب سازی، غیر واقعی بودن بخشی از اسناد و… در شفافترین حوزه اقتصاد ایران یعنی بازار سهام است. تشکیل دادگاه مستقل رسیدگی به دو نماد پترول و شصدف می تواند این ادعا را اثبات یا رد کند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اقتصاد ایران بدون رانت زدایی، فسادزدایی، اصلاحات ساختاری و شفافیت در مسیر درست قرار نمی گیرد، تصریح کرد: البته طی سال‌ های اخیر تحریم‌ها هم اثر مخرب و مضاعفی بر تاریک تر شدن اقتصاد ایران داشته است به طوری که ضعفا و دهک های پایین جامعه در حال خرد شدن زیر این فشار سنگین هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا