نانو کاتالیست‌های دانش بنیان ایرانی با بومی سازی چرخه کامل تولید نانو کاتالیست‌های مورد نیاز صنایع از جمله پالایشگاه‌ها، کشور را از واردات این محصول راهبردی بی نیاز کردند.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد و توسعه؛ این نانوکاتالیست‌ها از جمله محصولات تحریمی بود که با تولید آن در داخل کشور علاوه بر دور زدن تحریم‌ها، دانش نوین تولید انواع کاتالیست‌ها در مقیاس نانو در اختیار دانشمندان ایرانی قرار گرفته است.

محققان این مجموعه با تحقیق و توسعه روی انواع کاتالیست‌های مصرفی کشور، مقیاس آن‌ها را به کمتر از ۵۰ نانومتر کاهش دادند که موجب افزایش تماس ذرات نانو کاتالیستی با مواد واکنش دهنده شده است. کاهش چالش‌ها و آسیب‌های محیط زیستی و مصرف فلزات گران بها و افزایش بهره‌وری از جمله ویژگی‌های این محصول است.

این مجموعه دانش بنیان تولید کننده انواع پایه کاتالیست شامل کاتالیست‌های حاوی فلزات گران‌بها، کاتالیست هیدروکراکینگ یا آیزوماکس، کاتالیست‌های هیدروتریتینگ و RCD مبتنی بر فناوری نانو است و تاکنون توانسته شصت کاتالیست مورد نیاز کشور را تولید کند.
کاتالیست از دو قسمت پایه کاتالیست شامل؛ نانو آلومینا، انواع زئولیت‌ها و انواع نانو اکسید‌های فلزی و قسمت دوم شامل فلزات گرانبهای تلقیح شده است.

  • منبع خبر : خبرگزاری صدا و سیما