در پی حمله نظامی روسیه به اوکراین، در حالیکه قیمت نفت برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ به بعد به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه رسیده است، بازارهای سهام با سقوط یکپارچه مواجه شدند و ارزش روبل روسیه نیز با کاهش روبرو شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه،  وزارت دفاع روسیه امروز (پنجشنبه) اعلام کرد زیرساخت های نظامی پایگاه های هوایی اوکراین را منهدم کرده و نظامیان اوکراین سلاح‌های خود را زمین می‌گذارند و فرار می کنند. ریاست جمهوری اوکراین نیز آماری از نتیجه عملیات منتشر کرده و می‌گوید در جریان عملیات روسیه که از صبح امروز آغاز شده، ده‌ها نظامی کشته و زخمی شده‌اند.

بازارهای جهانی به این اتفاق واکنشی قابل پیش بینی داشته‌اند. بازارهای سهام در اروپا با نزدیک به چهار درصد کاهش ارزش مواجه شده اند و تقاضا برای فروش سهام بالا رفته است؛ این در حالی است که اوراق دولتی، ارزش دلار، فرانک سوئیس، ین ژاپن و طلا با افزایش روبرو شده اند و فعالان بازارها به دنبال دارایی هایی با امنیت بالاتر هستند.
ولادیمیر پوتین اعلام کرده که مجوز عملیات ویژه نظامی را در خاک اوکراین صادر کرده و این در حالی است که این اقدام با واکنش آمریکا و سایر دولت های غربی مواجه شده است. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرده که تحریم‌های شدیدی علیه روسیه اعمال خواهد شد. رهبران اروپایی نیز وعده دادند دارایی های روسیه را مصادره کرده و فعالیت بانک‌های روسیه در بازارهای مالی خود را ممنوع می کنند.
در همین حال، بازارهای مالی در روسیه و اوکراین با سقوط آزاد روبرو شده اند. بر اساس گزارش رویترز، ارزش روبل با سقوط هفت درصدی به شاخص برابری بی سابقه ۸۷ در برابر هر دلار رسیده است. بازار سهام مسکو نیز با سقوطی ۳۰ درصدی مواجه شده و در حالی که پس از تعلیق موقت، کار خود را از سر گرفت شرایط نزولی را تجربه می‌کند و و اوکراین نیز پس از آن که ارزش پول ملی این کشور به شدت سقوط کرد، ناچار به تعلیق مبادلات مالی با پول ملی خود شده است.
هانس پیتر سن، مدیر دارایی‌های شرکت سرمایه گذاری اس ای بی در این باره گفت: هیچکس انتظار این شرایط را نداشت و گمان زنی ها درباره گام های بعدی پوتین موضوع تمرکز همه بازارها در روزهای آینده خواهد بود.
بازار سهام در آسیا کار خود را با سقوط ۲.۶ درصدی ارزش سهام آغاز کرد؛ شاخص سهام اروپا نیز با سقوط نزدیک به چهار درصد کار خود را آغاز کرد که این شرایط بازار اروپا را با پایین ترین ارزش شاخص در یک سال اخیر مواجه کرده که این رقم بیش از ۱۰ درصد پایین تر از رکوردهای ابتدای سال جاری میلادی است.
شاخص بورس آلمان نیز با کاهشی ۴.۷ درصدی خود را آماده تبعات این اتفاق مهم کرده است؛ دلیل این موضوع وابستگی بالای شرکت های آلمانی به تامین انرژی از طرف روسیه است.
اما در آمریکا ارزش سهام اس اند پی ۵۰۰ بیش از ۲ درصد کاهش یافت و همچنین معاملات آتی شاخص نزدک نیز کاهشی سه درصدی را تجربه کرد. جاستین اونوکسبی، مدیر سبد سهام در شرکت ال جی آی ام در این باره می گوید: در گذشته وقتی چنین اتفاقات ژئوپلتیکی رخ می‌داد باید منتظر دوران پر التهابی می‌بودیم و بعد به تدریج شرایط عادی می شد ولی حالا پیش بینی اینکه کی باید منتظر شرایط عادی بود بسیار سخت است.
در بازار های مالی ارزش دلار نسبت به سبدی از سایر ارزهای تعیین کننده بازار، نزدیک به نیم درصد افزایش یافته است. تقریباً تمام دارایی ها شاهد افزایش قابل توجه نوسان و تشدید بحران بودند و از سوی دیگر نگرانی‌ها درباره اینکه روسیه ممکن است بازارهای جهانی انرژی را با مشکل مواجه کند باعث جهش هشت درصدی قیمت نفت برنت و افزایش این شاخص مهم جهانی به بالای ۱۰۰ دلار برای نخستین بار در هشت سال گذشته شده است.
نزدیک به ۴۰ درصد از گاز طبیعی اتحادیه اروپا و ۲۶ درصد نفت خام این منطقه از طرف روسیه تامین می شود. در حالیکه اوکراین و روسیه هر دو از تولیدکنندگان بزرگ غلات جهان به شمار می روند، قیمت گندم و ذرت شاهد جهشی پنج درصدی بوده‌اند و این درحالیست که ارزش طلا نیز با رشدی معادل ۱.۷ درصد به بالاترین سطوح خود در بیش از یک سال گذشته رسیده است. راب کارنل مدیر مرکز تحقیقاتی آسیا پاسفیک درباره وضعیت بازار ها می گوید: بازارهای جهانی قیمت گذاری خود را زیر سایه ریسک اتفاقی فاجعه بار انجام می دهند. این ریسک که همراه با عدم اطمینان بسیار شدید درباره آینده ادغام شده است فضای روانی بسیار وحشتناکی را برای بازارها ایجاد کرده است. هیچ کس دوست ندارد خطر مواجهه با چنین شرایطی را برای خود به جان بخرد.
به گزارش ایسنا، رئیس جمهور روسیه امروز  (پنجشنبه) از آغاز عملیات نظامی ویژه در دونباس خبر داد و اندکی پس از سخنان او صدای چندین انفجار در کی‌یف، پایتخت اوکراین و منطقه دونتسک شنیده شد. پوتین گفت: شرایط ما را به اتخاذ اقدامات قاطع و فوری واداشته است. وزارت خارجه اوکراین در اولین واکنش به حمله نظامی روسیه گفت: روسیه جنگی گسترده علیه کشور ما آغاز کرده و رئیس جمهوری اوکراین هم گفت: ما قوی هستیم و برای همه چیز آماده ایم و پیروز خواهیم شد.
از سوی دیگر رییس جمهوری آمریکا هم تاکید کرده که آمریکا و هم‌پیمانانش یکپارچه به حمله روسیه به اوکراین پاسخ خواهند داد.

  • منبع خبر : ایسنا