آخرین تحلیلاخبار ویژهصنعت معدن تجارت

چرا میوه شب عید ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از نرخ بازار خریداری شد؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، اسماعیل قادری فر – مدیرعامل سازمان تعاون روستایی – در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری و در پاسخ به این سوال که چرا وقتی پرتقال با قیمت کمتر از ۱۰ هزار تومان در بازار وجود دارد در قرارداد خرید پرتقال شب عید سازمان تعاون روستایی عدد ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان درج شده است و علت این اختلاف چیست؟ گفت: گزارش انتقادی از روند خرید میوه شب عید در روزهای گذشته در رسانه ملی پخش شد و تصمیم ما بر این شد که در این زمینه شفاف‌سازی صورت بگیرد.

وی ادامه داد:با اجرای قانون انتزاع همه مسئولیت‌های تولید و توزیع به وزارت جهادکشاورزی واگذار شده است و بر این اساس امسال تنها پاسخگوی امنیت غذایی وزارت جهادکشاورزی است. با این موضوع شورای قیمت گذاری محصولات اساسی کشاورزی در آبان ماه مصوبه نحوه خرید و ذخیره سازی، تامین و توزیع میوه شب عید را در ایام پایانی سال مشخص کرد که دستورالعمل آن، سازمان تعاون روستایی را مکلف می‌کند در ذیل  یک کمیته راهبردی به عملیات خرید میوه به عنوان مجری اهتمام بورزد.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اضافه کرد: بر اساس مصوبه شورای قیمت‌گذاری جلساتی با حضور نمایندگان دستگاه‌ها تشکیل دادیم و از ۵ استان تولیدکننده سیب و سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان به عنوان تولیدکننده پرتقال به منظور کارشناسی و کشف قیمت طی نامه‌هایی درخواست کردیم که قیمت خودشان را به ما اعلام کنند.

وی تصریح کرد: قیمت‌های متوسط پرتقال را در آبان و آذر یعنی زمانی که محصولات بر روی درخت بودند حدود ۹۰۰۰ تومان بر اساس کیفیت در مازندران، حدود ۷۵۰۰ تومان در گلستان و حدود ۸۵۰۰ تومان در گیلان تعیین کردند. بنابراین قیمت پایه میوه درجه یک با احتساب سود باغدار تعیین شد.

به گفته قادری فر قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان برای پرتقال و ۱۴هزار و۵۰۰ تومان برای سیب به عنوان قیمت‌های خرید میوه در گزارش‌ها عنوان شده در حالی که این قیمت‌ها بهای تمام شده میوه با احتساب هزینه‌های سردخانه، سورت، شستشو، بسته بندی و… است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در ادامه گفت: خرید ما بر اساس آنالیزهای قیمتی ارائه شده بود. مرجع تشخیص درستی این قیمت ها سازمان حمایت است.

وی در پاسخ به این سوال که قرارداد خرید میوه سازمان تعاون روستایی برای دی ماه است و مبنای قیمت باید بر اساس آن زمان باشد؟ گفت: قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان برای پرتقال در قرارداد قید شده است. همچنین در این قرارداد تاکید شده که میوه شب عید تحت کلید سازمان تعاون روستایی برای توزیع در ایام عید با قیمت ثابت نگهداری شود. ما نیز به عنوان دولت اجازه نمی‌دهیم که رهاشدگی در بازار به وجود بیایید.

وی خاطرنشان کرد: حداکثر قیمت پرتقال از ۲۰ اسفند تا ۱۵ فروردین (زمان توزیع میوه شب عید تنظیم بازاری) ۱۵ تا ۱۶ هزار تومان و سیب نیز ۱۶ هزار تومان خواهد بود.

قادری فر در ادامه گفت:سازمان تعاون روستایی به دنبال درآمد، تجارت و سودآوری نیست. بلکه به دنبال تنظیم بازار است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی در پاسخ به این سوال که آیا قرارداد منعقد شده ناظر کیفی هم دارد یا خیر؟ گفت: ناظر کیفی را بر اساس فراخوانی که منتشر شد، تعیین کردیم. شرکت‌های متقاضی مراجعه کردند و طبق روال قانونی یک شرکت انتخاب شد.

وی در پاسخ به اینکه این شرکت ناظر امسال ثبت شده و آیا این موضوع ایراد قانونی ندارد؟ گفت:ایرادی از نظر قانونی به آن وارد نیست. همچنین اینکه گفته می‌شود محل ثبت این شرکت با زادگاه بنده یکی است پس حتما این شرکت ارتباطی با بنده دارد درست نیست. کشور دستگاه نظارتی دارد و از آنها تقاضا دارم که به این موضوع ورود کنند و حتی حساب های شخصی بنده را بررسی کنند. موسسان شرکت هیچ نسبتی با من ندارند. در سامانه ستاد ایران این شرکت ها بررسی و ثبت می شوند.

در ادامه این برنامه علیرضا متبحری – عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان – در پاسخ به این سوال که آیا از نظر شما قیمت‌هایی که سازمان تعاون روستایی اعلام کرده قیمت‌های درستی است یا خیر؟ گفت: آقای قادری فر اعلام کردند که ما پرتقال را با قیمت هر کیلو ۸۵۰۰ تومان خریدیم که بعد با حساب  شستشو، سورت و… به حدود ۱۳ هزار تومان رسیده است. بهتر است کمی صادقانه با مردم صحبت کنیم. شستشو و سورتینگ و بسته بندی نهایتا ۱۲۰۰ تومان به قیمت میوه اضافه می‌کند. ولی سوال اینجاست که آیا سازمان تعاون روستایی پرتقال را روی درخت خریده که نیاز به این عملیات داشته باشد؟ جواب روشن است. خیر. سازمان تعاون روستایی پرتقال‌ها را آماده و بسته بندی شده خریداری کرده است. نهایتا باید قیمت پرتقال به ۱۰ هزار تومان برسد.

وی ادامه داد: سیب و پرتقال آماده خریداری شده است. زمانی که کف میدان مرکزی میوه و تره بار پرتقال کیلویی ۸۰۰۰ تومان بود سازمان تعاون روستایی پرتقال را ۱۳ هزار تومان خریداری کرده است که در آن زمان با این اقدام بازار آشفته شد. حتی این خرید از کشاورز هم نبود.

عضو هیات مدیره اتحادیه بارفروشان تصریح کرد: امسال به مسئولان مربوطه نامه زدیم که این ذخیره‌سازی به نفع مردم نیست. ولی متاسفانه هیچ توجهی نشد.

وی تصریح کرد: سازمان تعاون روستایی پاسخ دهد که چگونه پرتقال آماده و سورت شده که ۸۰۰۰ تومان خریداری کرده به ۱۳هزار و۹۰۰ تومان رسیده است؟ آیا این پرتقال‌ها از کشاورز خریداری شده یا از مباشران سازمان؟ چرا قیمت‌های روی درخت را مبنا قرار می‌دهند؟

در ادامه این برنامه ایوب فصاحت – مدیرعامل سازمان مرکزی میوه و تره بار – نیز در پاسخ به اینکه آیا شما آنالیز قیمت سازمان تعاون روستایی را قبول دارید یا خیر؟ گفت: امسال حدود ۳ میلیون و ۳۰۰هزار تن پرتقال و ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن نیز سیب تولید شده است و وضعیت تولید سیب و پرتقال در کشور بسیار عالی است.

وی ادامه داد: بنظر می‌رسد قیمت ۱۳هزار و ۹۰۰ تومان پرتقال و ۱۴ هزار تومان سیب باید قدری متعادل‌تر می‌شد و بایستی در تعیین قیمت‌ها دقت بیشتری صورت می گرفت.

متبحری در پاسخ به این سوال که سازمان تعاون روستایی تا چه میزان می‌توانست قرارداد را با نرخ‌های پایین‌تر منعقد کند؟ گفت: فکر می‌کنم اگر قیمت نهایی پرتقال و سیب به ۱۶ هزار تومان برسد ۲۰ تا ۳۰ درصد بالاتر از بازار است، زیرا در حال حاضر  در میادین میوه و تره بار سیب با  همان کیفیت ذکر شده حدود ۱۲ هزار و۲۰۰تومان و پرتقال تامسون  با قیمت ۱۰ هزار و ۹۰۰ تومان عرضه می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا