آخرین تحلیلنوآوری

طراحی و داخلی‌سازی پهپاد توسط یک شرکت استارت‌آپی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، «اعظم مطهری‌نسب، مدیر شتاب‌دهنده آویا‌» درباره فعالیت این مجموعه گفت: این شرکت از اوایل سال ۹۹ کار خود را در صنعت هوایی با استقرار در ایستگاه نوآوری شریف آغاز کرده است. درحال‌حاضر یک استارت‌آپ راه‌اندازی کرده‌ایم که در حوزه ساخت پهپاد فعالیت می‌کند‌ و تا ۸۰ درصد نیروهای این مجموعه فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف هستند.

او ادامه داد: محصول در دست تولید توسط این مجموعه قابل استفاده در صنایع نظامی، حوزه آتش‌نشانی، امدادرسانی و حتی صنایع نفت و گاز خواهد بود. سعی شرکت بر این بوده تا محصولی که ارائه می‌کنیم طوری طراحی شود که در حوزه‌های مختلف قابل بهره‌برداری باشد.

مطهری‌نسب درباره درصد بومی‌سازی این محصول گفت: به علت اینکه هنوز به طور دقیق تولید این محصول به اتمام و به مرحله عرضه نرسیده است نمی‌توان درصد مشخصی در این باره اعلام کرد اما در بحث طراحی و تولید بدنه به طور کامل تا این مرحله داخلی‌سازی انجام شده است. با این حال درصد پایینی از ریز قطعات را وارد می‌کنیم. شاید در فازهای آتی کار، برای بهبود عملکرد نیازمند وارد کردن قطعات بیشتر باشیم. با این حال تاکنون درصد بالایی از قطعات تولید داخلی است.

مدیر شرکت آویا اضافه کرد: با توجه به اینکه ایده ما یک ایده تازه‌ است متاسفانه چالش اصلی، فقدان اطلاعات کافی درباره صنعت هوایی کشور است. ما اشراف کامل و مشخصی از وضعیت کنونی در این زمینه نداریم. اگر دسترسی به این مهم فراهم شود می‌توانیم به توسعه بهتر و گسترده‌تر محصولات فکر کنیم. نبودن اطلاعات کافی به‌ویژه در صنایع نظامی مسیر بررسی وضعیت بازار برای محصولات آینده این مجموعه را دشوار می‌کند.

وی با اشاره به کمک‌های پارک علم و فناوری شریف در این راستا افزود: استقرار شرکت در ناحیه نوآوری شریف کمک بسیار بزرگی به این مجموعه کرد. همجواری با سایر فعالان در ناحیه و تعامل با شرکت‌های دیگر که در همین زمینه فعالیت می‌کردند بسیار موثر واقع شد. هماهنگی برنامه‌هایی همچون بازدید سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری از ایستگاه نوآوری شریف باعث دیده شدن بیشتر استارت‌آپ‌هایی همچون ما شد.

مطهری‌نسب در پایان گفت: مستقر شدن در این ناحیه فرصتی را فراهم کرد که بتوانیم محصول شرکت را بهتر از قبل ارائه دهیم. قطعا اگر در فضایی خارج از این محدوده قرار می‌گرفتیم دسترسی به این شرایط دشوارتر می‌شد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا