نوآوری

۱۱۵ محصول و تجهیز داخلی گواهینامه نانومقیاس دریافت کردند

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، تولیدکنندگان محصولات نانو برای برخورداری از تسهیلات تجاری‌سازی، حمایت‌های مختلف و اعتباربخشی به تولیدات باکیفیت خود اقدام به دریافت گواهینامه نانومقیاس می‌کنند. بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده تعداد محصولات و تجهیزات دارای گواهینامه نانومقیاس بیش از ۵۳۵ محصول و ۲۱۵ تجهیز است که ۱۱۵ مورد از آنها طی یک سال اخیر اخذ شده است.

همه شرکت‌های فعال حوزه نانو که حداقل یک نمونه اولیه از محصول خود ساخته باشند می‌توانند برای دریافت گواهینامه نانومقیاس اقدام کنند. این کار به آنها کمک می‌کند تا تولیدات خود را در سبد محصولات ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار دهند، اطمینان مصرف‌کننده را برای استفاده از این محصولات جلب و حمایت‌های تجاری‌سازی از ستاد نانو و کریدور خدمات فناوری دریافت کنند و در نهایت برای دانش‌بنیان شدن شرکت خود مجوز بگیرند.

به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، افزایش کیفیت و اعتبار محصولات نانوفناوری و جلب اعتماد بازار به این تولیدات مهم‌ترین مزایای ارایه این اعتبارنامه است. این رویه می‌تواند شرایط صادرات محصولات را هم فراهم کند. بر اساس آمارهای ثبت شده تعداد شرکت‌های دارای گواهینامه نانومقیاس نیز عددی بیش از ۲۲۳ شرکت است.

مطابق با استاندارد ملی ۱۲۰۹۸ و استانداردهای بین‌المللی تدوین‌شده کمیته استانداردسازی فناوری نانو ISO/TC۲۲۹ نانومقیاس محدوده اندازه تقریبی یک تا ۱۰۰ نانومتر است. ماده‌ای که هر یک از ابعاد خارجی آن یا ساختار داخلی و یا سطحی آن نانومقیاس باشد نانو ماده تعریف می شود. محصول فناوری نانو محصول حاوی نانو ماده است که کارکرد یا خاصیت آن با فناوری نانو بهبودیافته و یا مبتنی بر فناوری نانو باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا