آخرین تحلیلاخبار ویژهانتخاب سردبیر

دولت ۴ میلیون مسکن می‌سازد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور، قانون جهش تولید مسکن را ابلاغ کرد.
طرح جهش مسکن یا جهش تورم؟
دولت و مجلس روی ساخت یک میلیون واحد در سال اتفاق نظر دارند. از یک سو رئیسی و اعضای کابینه‌اش روی این وعده تاکید می‌کنند و از سوی دیگر کمیسیون عمران مجلس از سال گذشته این طرح را نام «طرح جهش مسکن» عنوان کرده‌اند و آن را عملی می‌دانند.
شورای نگهبان نیز این طرح را تصویب کرده، حتی رئیس کمیسیون عمران روز گذشته اولین خط و نشان را برای وزیر راه کشید و گفت: وزارت راه و شهرسازی به عنوان مجری و نماینده دولت موظف است برنامه های خود برای اجرای این قانون را هر چه سریعتر به کمیسیون عمران ارائه کند.
براساس این وعده دولت ابراهیم رئیسی برای اجرای این طرح باید روزانه دو هزار و ۷۴۰ واحد مسکن را به متقاضیان تحویل دهد.
حداقل بودجه طرح ۴ میلیون واحدی چقدر است؟
در فروردین که هنوز در قیمت فولاد و سیمان افزایش قیمت شدید رخ نداده بود، رییس سازمان نظام مهندسی کشور حداقل قیمت ساخت را شش میلیون تومان اعلام کرد. با یک محاسبه می‌توان پیش‌بینی کرد که ساخت این ۴ میلیون واحد مسکن چه نقدینگی را به اقتصاد وارد می‌کند.
اگر در این طرح برای هر خانوار یک واحد ۷۰ متری ساخته شود، با کف قیمت ساخت فروردین امسال هر واحد با هزینه ۴۲۰ میلیون تومان ساخته می‌شود. در مجموع برای ساخت یک میلیون واحد در سال اول به بودجه ۴۲۰ هزار میلیارد تومانی نیاز است.
با کف قیمت متری ۶ میلیون تومان، دولت برای ساخت ۴ میلیون واحد به بودجه ۱۶۸۰ هزار میلیارد تومانی نیاز دارد. البته این بودجه فقط برای ساخت واحد ساختمانی است و مبلغ آن با احتساب مشاعات بیشتر از این میزان است.
در واقع با ساخت این ۴ میلیون واحد ۱۶۸۰ هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور تزریق می‌شود.
با اجرای این طرح دولت در پایان چهار سال حدود ۲۶۷۱ هزار میلیارد تومان نقدینگی به اقتصاد کشور تزریق کرده است.
جهش اصلی در نرخ تورم
برای اجرای این طرح باید نگاهی به گذشته کرد، دو دولت قبلی با رویای خانه‌دار کردن مردم دو طرح مسکن مهر و مسکن ملی را اجرا کردند، اولی را دولت احمدی نژاد و دومی را دولت روحانی.
بر اساس صحبت روحانی بودجه ۴۲ هزار میلیارد تومانی مسکن مهر، تورم را به ۴۲ رسانده است. طبق گزارش مرکز آمار ایران تورم سالانه در مرداد امسال به بیش از ۴۵ درصد رسیده، تزریق شدن حداقل نقدینگی ۱۶۸۰ هزار میلیارد تومانی تورم را در پایان دولت رئیسی به کجا می‌برد؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا