آخرین تحلیلاقتصاد کلانصنعت معدن تجارتنفت و انرژی

اصلاح الگوی مصرف، ضروری است

همچنین شرکت های نفت بهران،  مجتمع فولاد خراسان، گروه صنعتی بارز و کشت و صنعت نیشکر دهخدا در این جایزه در بازه امتیازی ۷۵۰ تا ۸۰۰ تندیس نقره ای دو ستاره دریافت کردند.

بنا به این گزارش، شرکت های گاز استان خراسان جنوبی، گاز استان سمنان در دو حوزه، گاز استان کردستان و گاز استان کرمانشاه مجتمع گاز پارس جنوبی، پالایشگاه ششم در حوزه مدیریت تله های بخار، صنایع سیمان گیلان سبز (دیلمان)، شهرداری مشهد و دانشگاه علوم پزشکی همدان در بازه امتیازی ۵۵۰ تا ۶۰۰ تندیس برنزی تک ستاره جایزه ملی مدیریت انرژی را کسب کردند.

خاطر نشان می شود، بررسی‏ها و ارزیابی‏های این جایزه علاوه بر فعالیت‏هایی که در این خصوص توسط کمیته علمی و کمیته راهبری صورت می‏گیرد، توسط ارزیابان متخصص، مجرب، آموزش دیده و گزینش شده از سوی دبیرخانه جایزه ملی مدیریت انرژی، با مراجعه حضوری و یا مجازی در شرایط کرونایی کشور به سایت اجرایی شرکت‎های متقاضی در قالب تیم‏های ۳ یا ۲ نفره، در یک بازه زمانی ۲ ماهه انجام شده است. در این دوره  ۴۳ نفر (۱۵ سرارزیاب و ۲۸ ارزیاب) از مجموعه حدود ۹۰ نفری اعضاء تیم‏های ارزیابی در این فرایند حضور داشتند.

این همایش با حضور برات قبادیان معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صمت، مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و تنی چند از اعضای کمیته انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام و نمایندگان شرکت ها و سازمان های حوزه انرژی برگزار شد.

سخنرانی مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در این همایش ضمن تبریک روز ملی بهره وری توجه به اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف را ضروری عنوان نمود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

وی با اشاره به نظام های رتبه بندی و جوایز، اظهار داشت: نظام های رتبه بندی، عامل محرک در افزایش قابلیت رقابت پذیری؛ افزایش سودآوری با تکیه بر توانمندی داخلی؛ افرایش بهره وری و جلوگیری از اتلاف هاو ارتقای توانمندسازی و حرکت  به سوی توسعه هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، جایزه ملی مدیریت انرژی را عاملی برای افزایش سودآوری از طریق افزایش بهره‌وری منابع انرژی عنوان نمود و خاطر نشان کرد: این جایزه با هدف ایجاد راهی برای کمک به شرکت هایی که قصد دارند مسیر خود را بر مبنای عمل به مسئولیت های اجتماعی در سطحی بالاتر از حداقل ها ادامه دهند، شکل گرفت و بر همین اساس سازمان مدیریت صنعتی با جلب همکاری اصلی ترین نهادهای قانون گذار و ناظر در زمینه انرژی یعنی “ستاد توسعه فناوری حوزه انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری”، “شرکت بهینه سازی مصرف سوخت”، “سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهر‌وری انرژی برق” و “سازمان ملی استاندارد ایران”، نظام “جایزه ملی مدیریت انرژی” را پایه گذاری کرد که در گذر زمان به عنوان اصلی ترین مرجع برای ارزیابی عملکرد سیستم مدیریت انرژی در کشور شناخته می شود.

کیانی بختیاری در خصوص اهمیت و ضرورت مدیریت انرژی گفت: انرژی عنصر اصلی تولید و تولید انرژی با راندمان بالا و قیمت کمتر عامل توسعه پایدار است چراکه اقتصاد پایدار باعث افزایش تولیدات با صرفه اقتصادی می شود و این مقوله امنیت سیاسی و اقتصادی و نیز ایجاد موازنه در قدرت را به دنبال دارد.

وی از محدودیت‏های اکو انرژی شامل منابع مهم زیست محیطی، انرژی‌های فسیلی و تجدیدپذیر، افزایش نگرانی‌ها درباره تبعات تغییرات آب و هوایی و آلودگی هوا و همچنین اتخاذ سیاست‌های ارتقاء بهره‌وری انرژی و کاهش انتشار گازهای آلاینده مطابق روند جهانی به عنوان دیگر ضرورت های مدیریت انرژی نام برد.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی  در ادامه با بیان تلاش کشورها برای مدیریت انرژی به توضیح ساز و کارهای جدید مدیریت انرژی در چین؛ هند؛ اندونزی پرداخت و اظهار داشت: اقتصادهای در حال توسعه آسیا با زغال سنگ وداع کرده اند و از دلایل آن سیاست‌های انرژی پاک و تشدید فشارها از سوی مدافعان محیط زیست؛ کاهش سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نیروگاهی با سوخت زغال سنگ در آسیا و توسعه فناوری های نوظهور است.

وی با بیان دلایل گذار انرژی از فسیلی به تجدیرپذیر و سایر منابع به روندهای آتی فناورانه تحول دیجیتال در انرژی پرداخت.

کیانی بختیاری فناوری های قابل استفاده در حوزه مصرف انرژی در صنعت را شامل اینترنت اشیا، زنجیره بلوکی، مدیریت شبکه و کبان داده ها عنوان نمود و به تشریح آن پرداخت.

وی با بیان این نکته که بخش های ساختمان و حمل و نقل دارای بیشترین مصرف انرژی در کشور هستند در خصوص دورنمای  وضعیت کشور در مدیریت انرژی گفت:

با ارائه سناریوی نقشه راه انرژی‌های تجدیدپذیر از سوی آژانس بین‌المللی انرژی‌های تجدیدپذیرو در سایه تکنولوژی‌های در دسترس حاضر، همه کشورها و بویژه جمهوری اسلامی ایران به سوی بهره برداری بیشتر از انرژی های تجدید پذیر رهنمون می شوند و سهم انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال۲۰۳۰ میلادی به بیش از ۳۰ درصد در سبد انرژی دنیا خواهد رسید.

وی طراحی سامانه یکپارچه مدیریت و برنامه ریزی انرژی در کشور را گام مهمی در راستای ارتقای بهره وری انرژی عنوان نمود و اظهار داشت: حرکت به سوی جریان سازی و بکارگیری شبکه های هوشمند انرژی و اینترنت انرژی در کشور آغاز شده و ضروری است به حمایت هم افزای دست اندرکاران تقویت شود.

کیانی بختیاری در پایان تاکید نمود: سیاست های جامع انرژی در برنامه هفتم توسعه و نگاشت فناوری در حوزه انرژی با هدف صرفه جویی در انرژی، کاهش آلودگی ها و … به کمک هوش مصنوعی ، اینترنت اشیا، کلان داده، بلاک چین و واقعیت افزوده و مجازی و … صورت پذیرفته که می باید  با ایجاد زیرساخت مناسب و پرورش  نیروی انسانی متخصص به اجرا درآید و موجب تحول در صنعت انرژی و جلوگیری از هدر رفت ها و اتلاف های انرژی در کشور گردد.

سخنرانی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی

مالک شریعتی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در این همایش ضمن اشاره به شاخص عدالت در بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی در خصوص اجرای نظام افزایشی- پلکانی  انرژی گفت:

بر خلاف آنچه انتظار می رود دهک های پایین جامعه کمترین دریافت کننده یارانه انرژی هستند و این یارانه ها به صورت هرمی وارونه در جامعه قرار گرفته و شکاف طبقاتی را بالاتر برده است.

اجرای نظام افزایشی- پلکانی  یعنی اخذ قیمت بالاتر از پر مصرف ها و تخصیص این بودجه به دهک های پایین می تواند آب و برق و انرژی را برای طبقات محروم رایگان نماید.

وی همچنین به سهم پایین قیمت انرژی در سبد صنایع فلزی پرداخت و افزود: بدهی حسابرسی شده صنعت برق به تولید کنندگان، سازندگان و پیمانکاران حدود چهل هزار میلیارد تومان است. وی نتیجه گرفت اعمال سیاست قیمتی از حوزه فولاد راه حلی برای کنترل مصرف برق است و امیدواریم با اجرای این نظام بتوان از خاموشی های آینده جلوگیری کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا