آخرین تحلیلانتخاب سردبیربورس و بانک

بازار سهام از نیمه آبان برمی‌گردد

صفاری در گفت و گو با پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه درباره دلایل تداوم کاهش شاخص بورس، اظهار کرد: به طور کلی شوک هایی که به بازارهای مالی وارد می شود دو نوع هستند شوک های اقتصادی مثل نرخ بهره و دلار که برای برخی صنایع مثبت و برای برخی منفی است، اما شوک های سیاسی مثل انتخابات آمریکا شوک‌ی منفی است.

وی افزود: بنابراین بدون توجه به برنده انتخابات آمریکا می‌توان گفت بعد از پانزدهم آبان که این شوک سیاسی تعیین تکلیف شود، بازار برمی‌گردد. تا آن زمان شوک دیگری وجود ندارد و شرکت‌هایی که در نیمه اول امسال حسابرسی شده‌ اند هم به بازار می آیند. بررسی وضعیت بازار سهام در سال گذشته هم نشان می دهد که بازار در نیمه دوم آبان ماه برگشت.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، در حال حاضر خلاء اطلاعاتی تمام شده و شوک سیاسی هم تا میانه آبان تمام می‌شود. البته برنده انتخابات آمریکا مهم نیست، اما بازار بلاتکلیف است، اگرچه شوک‌ های سیاسی داخلی مثل اسیضاح رئیس جمهور هم به این وضعیت دامن زد که فعلا برطرف شده است. به عبارت دیگر در این مدت شاهد بی ثباتی داخلی هم بودیم.

صفاری همچنین درباره تاثیر نتیجه انتخابات آمریکا بر بازار سهام نیز گفت: احتمالا در صورت پیروز شدن بایدن در کوتاه مدت نرخ دلار کاخش می یابد و با پیروزی ترامپ افزایش، اما هر دو به دنبال تحریم اقتصادی ایران هستند و شاهد تفاوت زیادی در وضعیت اقتصادی نخواهیم بود.

پیش‌تر مهرداد رشیدبیگی، کارشناس بازار سرمایه نیز در مصاحبه ای با عنوان “بازار سهام در انتظار نتیجه انتخابات آمریکا” با بیان اینکه در حال حاضر در بازار بورس عدم اطمینان وجود دارد که راهکار آن حمایت همه جانبه دولت از بازار سهام است، گفته بود: فعلا استقبال از سهام های دلاری کمتر است و با توجه به وابستگی گروه های مختلف در بازار سهام، همه منتظر نتایج انتخابات آمریکا هستند و احتمالا پیروزی ترامپ در کوتاه مدت بر بازار سهام اثر مثبت داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا