آخرین تحلیلاقتصاد کلانانتخاب سردبیر

یک راه حل برای پیشگیری از تورم ناشی از اجرای طرح کالابرگ الکترونیک

امرالله قدیری در گفت و گو با در گفت‌وگو با پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه  اظهار کرد: با توجه وضعیت نامناسب اقتصادی در شرایط کنونی، پرداختن به اقشار ضعیف یکی از کارهای دولت و نظام است، اما محل تامین منابع مالی چنین طرح‌ هایی بسیار مهم است. قرار است بخشی از منابع طرح کالابرگ الکترونیکی که اخیرا از سوی مجلس شورای اسلامی ارائه شده، از منابع مالی آن از تبصره ۱۴ هدفمندسازی یارانه‌ها و بخشی از فروش سهام تامین شود. اما با توجه به اینکه دولت در حال حاضر به دلیل کاهش درآمدهای نفتی برای پرداخت یارانه نقدی و کمک معیشتی در  مضیقه است، احتمال این که بتواند از این محل برای ارائه کالا برگ استفاده کند کم است.

وی افزود: از طرف دیگر  منابع حاصل از فروش سهام نیز باید به ریال تبدیل شود و در ماه‌های اخیر هم وضعیت بازار بورس وخیم بوده، بنابراین استفاده از منابع این بازار می‌تواند اثرات ناگواری بر اقتصاد کشور داشته باشد.

به گفته این کارشناس اقتصادی بهترین راه تامین هزینه طرح کالا برگ الکترونیک قطع یارانه کسانی است که یارانه نقدی و کمک معیشتی دریافت می‌ کنند، اما مستحق دریافت آن نیستند، برای مثال کارکنان دولتی، نظامیان، مدیران بانک ها، مدیران کل اداره ها، پزشکان متخصص، اساتید دانشگاه و غیره.

قدیری با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی اقتصاد کشور باید به این موضوع توجه شود که اقشار آسیب پذیر نیازمند کالاهای اساسی هستند، تصریح کرد: اما اگر دولت نتواند منابع چنین طرح هایی برای تامین کالاهای اساسی اقشار آسیب‌پذیر را تامین کند دچار کسری بودجه می‌شود که این موضوع خود تورم‌زا است. بنابراین به طور کلی طرح  مجلس از نظر انسانی طرح خوبی است، اما با توجه به کسری بودجه فعلی دولت می تواند اثرات تورمی وحشتناکی داشته باشد. بنابراین به نظر می رسد بهتر است که سازمان هدفمندی یارانه ها قبل از اجرایی این طرح بخشی از افراد غیرمستحق برای دریافت یارانه نقدی را حذف کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، اخیرا کمیسیون برنامه و بودجه طرح اختصاص کالابرگ برای تامین کالاهای اساسی را تقدیم هیات رییسه کرد و در صورتی که این طرح در مجلس رای بیاورد به زودی اجرایی خواهد شد. بر اساس این طرح دولت مکلف است به منظور تامین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به ویژه خانوارهای کم برخوردار، در شش ماهه دوم سال ۱۳۹۹ و به صورت ماهانه، یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی شده در طرح معیشت خانوار (موضوع ردیف (۳۱) جدول تبصره ۱۴ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور) را از این طریق به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار واریز کند. خانوارهایی که سطح درآمد آنها کمتر از مبلغ حداقل دستمزد است، از دو برابر یارانه سایر خانوارهای مشمول بهره‌مند می‌شوند که شناسایی این خانوارها نیز به عهده وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا