آخرین تحلیلاخبار ویژه

خبرهای خوش برای کامیون داران در مرز افغانستان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، جواد هدایتی درباره آخرین مذاکرات و توافقات صورت گرفته با مقامات افغانستانی در زمینه تقویت ترانزیت و تسهیل تبادلات تجاری اظهار کرد: افغانستان به عنوان یکی از کشورهای هدف صادراتی ایران همواره مطرح بوده و کشورمان تامین کننده کالاهای بسیاری از جمله مواد نفتی، سیمان، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و … برای مردم و کشور افغانستان بوده است. بنابراین با توجه به ضرورت توسعه صادرات غیر نفتی و تقویت روابط با کشورهای همسایه هشتمین اجلاس کمیته دو جانبه حمل ونقل ایران افغانستان طی روزهای گذشته در ایران برگزار شد و مسائل مهمی را برای تسهیل در روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور پیگیری شد.

وی افزود: از آنجا که هدف گذاری های اقتصادی و توسعه مناسبات تجاری در بستر حمل و نقل اتفاق می افتد و شرایط از این نظر پس از مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا نیاز به تسهیل داشت، در این اجلاس درباره روند تسهیل تردد ناوگان در سه مرز مشترک با افغانستان مذاکرات فشرده ای داشتیم.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای ادامه داد: یکی از مهمترین مسائلی که در این زمینه با افغانستان مورد بحث و بررسی قرار دادیم کاهش هزینه های عبور و مرور ناوگان و نحوه اعمال آن بود. چرا که این مسئله اهمیت بسیاری برای ناوگان جاده ای و کامیون داران دارد. بنابراین در این جلسه تاکید بسیاری روی این موضوع داشتیم. از سوی دیگر نیز درباره تسهیل عبور و مرور و افزایش ظرفیت پذیرش مرزها مذاکره کردیم. چرا که همواره به ویژه در مرزهای میلک و دو قارون انباشتی از وسایل نقلیه وجود داشته و دارد. بنابراین این مسئله نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

هدایتی گفت: با توجه به محدودیت هایی که در گمرک افغانستان از جمله کمبود باسکول و تعطیلی های مکرر دارد این موضوع را بررسی کردیم تا با هماهنگی های بیشتر در بین دو کشور شرایطی فراهم کنیم تا ظرفیت عبور و مرور از مرزهای مشترک افزایش یابد و زمان توقف در این مرزها به حداقل ممکن برسد تا بتوانیم عبور و مرور کالاهای تجاری و ترانزیتی را در این مرزها تسریع کنیم و از سوی دیگر صادرات به افغانستان ارزانتر شود.

وی اظهار کرد: محور بعدی مذاکرات با این کشور همسایه درباره نقش آفرینی افغانستان به عنوان مسیر ترانزیتی بود و در این زمینه کوریدورهای جدید ترانزیتی با توجه به اتفاقاتی که پس از شیوع ویروس کرونا افتاد و مرز ترکمنستان بسته شد مورد بحث و بررسی قرار گرفت. چرا که مسیر افغانستان می تواند آلترناتیوی برای رسیدن کالا از ایران به آسیای میانه مانند ازبکستان، قزاقستان و … باشد. همچنین در این زمینه مذاکرات چند جانبه ای با ازبکستان به صورت ویدئو کنفرانس داشتیم تا بتوانیم کوریدورهای ترانزیتی در این زمینه را تقویت کنیم.

مدیرکل ترانزیت و حمل و نقل بین المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تاکید کرد: برای به ثمر رسیدن این مذاکرات افغانستان باید مشکلاتی از جمله زیرساخت، هزینه عبور و مرور، تسهیلات تجاری و بروکراسی و امنیت را مورد توجه جدی قرار دهد تا بتوانیم کالاهای خود را از افغانستان عبور دهیم و در آن صورت می توان به این مسئله فکر کرد که کوریدورهای جدید ترانزیتی بین ایران و افغانستان و کشورهای مرتبط با آنها تقویت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا