اخبار ویژهاقتصاد کلان

روحانی: اقتصاد ما فقط ۱٫۷ درصد کوچک شد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت با تاکید بر اینکه اولویت اول ما، آموزش حضوری دانش آموزان در مدارس، با رعایت دقیق دستورالعمل‌های بهداشتی است، گفت: آموزش دانش آموزان درسال جدید با توجه به وضعیت بیماری کرونا، به صورت آموزش حضوری و غیرحضوری خواهد بود.
روحانی افزود: همانطور که در ماه‌های گذشته و با شیوع بیماری کرونا نشان دادیم که فاصله «جان و نان»، «جان و کار»، «معیشت و سلامت» و «دیانت و سلامت» معنا ندارد، از ۱۵ شهریور هم می‌‌خواهیم بگوییم فاصله بین «جان و تحصیل و درس خواندن» با رعایت همه دستورالعمل‌‌های بهداشتی، معنا ندارد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند، اظهار کرد: در کنار آموزش حضوری در مدارس، ما صدا و سیما را داریم که با آموزش و پرورش همکاری می‌کند.
روحانی با قدردانی از رهبرمعظم انقلاب، مراجع تقلید، حوزه‌های علمیه و همه وعاظ و روحانیون که با بیانات و عملشان راه و مسیر عزاداری با حکمت امسال را ترویج کردند، گفت: مردم در مراسم عزاداری محرم امسال، با کنار هم قراردادن سلامت، حکمت، دیانت، عقلانیت و درایت، یک عزاداری با شکوه، خاص و استثنایی را در تاریخ ایران ثبت کردند.
رئیس‌جمهوری با اشاره به شرایط اقتصادی و سیاسی کشور به ویژه پس از تحریم‌های امریکا از اوایل سال ۹۷ اظهار کرد: هدف امریکایی‌ها از اعمال این تحریم‌ها و تشدید فشارهای اقتصادی، تسلیم ملت و دولت ایران در برابر خواسته‌های نامشروعشان بود اما با ایستادگی و فداکاری مردم، متوجه شدند که این کار شدنی نیست.
روحانی خاطرنشان کرد: مردم ایران علیرغم همه سختی‌ها، ایستادگی و مقاومت کردند و دولت در کنار سایر مقامات و قوای دیگر این فشار را تحمل کرده و یک معجزه تاریخی را رقم زدند چرا که هیچ کشوری تصور نمی‌کرد با حجم گسترده‌ای از تحریم‌های شدید طی حدود سه سال گذشته، مردم و دولت ایران بتوانند سختی‌ها را تحمل کنند.
رئیس‌جمهوری تصریح کرد: مردم با ایستادگی و مقاومت خود نشان دادند که استقلال، آزادی و اصول و حقوق‌شان بر همه آنچه دشمنان فکر می‌کردند، ارجحیت دارد.
روحانی با اشاره به اقدامات اخیر امریکا در اعمال فشارهای شدید به کشورمان اظهار کرد: از آنجایی که یکی از مفاد برجام این است که اواخر مهر ماه، جمهوری اسلامی ایران به طور کامل از تحریم تسلیحاتی خارج می‌شود این موضوع برای امریکایی‌ها خیلی سنگین است لذا دنبال تصویب قطعنامه‌ای در این زمینه بودند اما ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر قطعنامه امریکا ایستادند و این در تاریخ کم نظیر و شاید بی‌نظیر است که امریکا قطعنامه‌ای را پیشنهاد دهد و فقط یک رای داشته باشد لذا این موضوع هم شکست مفتضحانه‌ای برای امریکا بود.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: امریکا پس از این شکست به دنبال طرح دیگری افتاد تا به خیال خود کسب آبرو کند و در این زمینه خواهان استفاده از سازوکار درون برجام شد و این در حالی است که اگر کسی با الفبای سیاست و تعامل آشنا باشد به خوبی می‌فهمد که اگر کسی از قراردادی خارج شده باشد بعد از دو سه سال نمی‌تواند از امتیاز موجود در آن قرارداد استفاده کند.
روحانی گفت: امریکا برای کسب آبرو و وجهه برای انتخابات آتی خود اینگونه حرفهای ناپسند و ناروا را مطرح می‌کند.
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: دیروز در وین کشورهای ۱+۴ به صراحت اعلام کردند که در کنار برجام هستند و امریکا حق سوءاستفاده از برجام را ندارد همچنین رئیس شورای امنیت سازمان ملل در گفت‌وگوی تلفنی کاملا با نظر ایران موافق بود اما در عین حال امریکایی‌ها این کار عبث و کودکانه را آغاز کردند.
روحانی گفت: امروز در شورای امنیت سازمان ملل در خصوص دیدگاه ایران در این زمینه اتفاق نظر وجود دارد و این نیز یک پیروزی بزرگ دیگری برای ایران خواهد بود که به نظرم در تاریخ کم سابقه است که کشوری بارها از لحاظ سیاسی و حقوقی در مجامع بین‌المللی با امریکا درگیر شود و چندین بار امریکا را شکست دهد، قطعا امریکا در این مرحله هم شکست خواهد خورد و حرفهایی که مطرح می‌کند کاملا بی‌محتوا و بی‌اساس است. مردم اطمینان داشته باشند دولت از همه توان و قدرت خود در این زمینه استفاده خواهد کرد.
رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امریکا به دنبال آن بود که ملت ایران را از لحاظ اقتصادی شکست داده و در برابر فشارهای ناروا به تسلیم وادار کند، اظهار کرد: بانک مرکزی از آغاز امسال علیرغم کرونا و مشکلات ناشی از آن توانسته است ۱۴.۵ میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری پرداخت کند.
روحانی خاطرنشان کرد: بسیاری از کشورها در طول دوران کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی شده و اقتصاد آنها ۹ و ۱۳ و ۱۴ درصد کوچک شده است اما در جمهوری اسلامی ایران علیرغم همه فشارها و تحریم در سه ماهه اول فقط ۱.۷ درصد (یعنی کمتر از ۲ درصد) اقتصاد کشور کوچک شده است و این نشان می‌دهد که همه با تمام وجود مشغول تلاش بوده و تولید ادامه دارد.
رئیس‌جمهوری افزود: در ماههای اخیر بخش صنعت، کشاورزی و تا حدودی خدمات رشد داشته است و چه بسا اگر با این روند پیش برویم تا پایان سال به رشد مثبت غیرنفتی خواهیم رسید.
روحانی با مردود خواندن مطالب برخی از رسانه‌ها مبنی بر اینکه کشور از لحاظ رشد نقدینگی در شرایط انفجار قرار دارد، اظهار کرد: آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که رشد پایه پولی در پنج ماهه اول امسال نسبت به آخر سال گذشته معادل ۲.۹ بوده است و این بیانگر مسیر صحیح و درست حرکت اقتصادی کشور است.
رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: امروز وزیر رفاه گزارش داد که برای اشتغال روستایی که از اول مرداد ماه شروع شده است، ۶ هزار میلیارد تومان اختصاص خواهد یافت. البته در دولت یازدهم و دوازدهم گام‌های بسیار خوبی از لحاظ آب سالم پایدار، برق، گاز، راه روستای، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش و شبکه ارتباطات برای روستاها برداشته شده است. طی ماههای اخیر نیز اقدامات ارزنده‌ای برای اشتغال آغاز شده که با قوت ادامه خواهد یافت با اقدامات دولت سهم اشتغال روستایی در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۲۵ درصد رسیده است.
روحانی گفت: از همه اعضای دولت، معاونان و مسوولین استان می‌خواهم تلاش مضاعفی را در راستای جهش در بخش‌هایی از کشاورزی و صنعت و اشتغال انجام دهند و البته اقدامات خوبی در این زمینه‌ها انجام شده است که باید آنها را ادامه دهیم و چنانچه سایر قوا نیز کمک کنند سرعت آن بیشتر خواهد شد.
رئیس‌جمهوری افزود: دولت طرح‌هایی داشته که امیدواریم با کمک قوای دیگر اجرایی شود و البته دولت همزمان راههای دیگر را پیگیری می‌کند.
روحانی با تاکید بر اینکه دولت، کشور و نظام در برابر فشار دشمنان سر خم نخواهد کرد، گفت: بی‌تردید اشتغال و معیشت مردم شرایط مناسب‌تری در ماههای پیش رو خواهد داشت و قوای دیگر نیز بدانند که دولت در ۱۱ ماه پایانی خود قرار دارد و به دنبال تکمیل طرح‌های نیمه تمام خود است و امیدوارم همه یاری کنند تا در کنار هم کشور آباد و سرافرازی داشته باشیم و دشمنان خود را در سراسر منطقه و جهان ناامید کنیم.
رئیس‌جمهوری روابط نزدیک و صمیمی با کشورهای منطقه را مورد تاکید قرار داد و گفت: امروز با بسیاری از کشورهای همسایه به جز یکی دو کشور روابط نزدیکی داریم و در جلسه‌ای که به این منظور در هفته گذشته وجود داشت تصمیم گرفته شد تا روابط با کشورهای همسایه و دوست را هر چه بیشتر توسعه دهیم.
روحانی تعامل را به معنای قدرتمند بودن یک کشور دانست و گفت: هر کشور قدرتمند می‌تواند تعامل بیشتری با دنیا داشته باشد و امیدوارم در این تعامل بتوانیم سهم خود را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم. امروز همه جهان در یک بازار عمومی قرار دارد و اگر سهم خود را از این بازار داشته باشیم می‌توانیم مسیر توسعه و پیشرفت را با سرعت ادامه دهیم. در تعامل سازنده است که می‌توانیم سهم خود را در بازار قدرت و ثروت روابط بین‌الملل داشته باشیم.
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از تلاش‌های وزارت بهداشت و درمان اظهارکرد: این وزارتخانه تلاش جدیدی را آغاز کرده است که بتوانیم سیستم درمان را از راه دور انجام دهیم و با این سیستم و با استفاده از فضای مجازی مردم می‌توانند مشورت‌های پزشکی و حتی نسخه‌های پزشکی را دریافت کنند و این می‌تواند تحول بزرگی در عرصه دولت الکترونیک محسوب شود.
متن مهم‌ترین سخنان رئیس‌جمهوری به این شرح است:
در اغلب مجالس در سراسر کشور هم آماری که وزیر بهداشت و درمان و هم آماری که وزیر کشور به من دادند، این بود که حداقل ۸۰ درصد مجالس و محافل در سراسر کشور پروتکل‌ها را هم در استفاده از ماسک، هم فاصله‌گذاری و همه دستورالعمل‌هایی که به آنها ابلاغ شده بود، به خوبی عمل و اجرا کردند و حتی غالب نذورات به صورت مواد خشک به خانواده‌ها داده شد و بسیار عزاداری شکوهمند، به یاد ماندنی و استثنایی در تاریخ ایران ثبت شد.
موضوع دوم آغاز سال تحصیلی است که از شنبه ۱۵ شهریور ماه مراسم سال تحصیلی آغاز می‌شود. برای ما مهم بود در تمام مراحل که بگوییم فاصله جان و نان معنا ندارد، فاصله جان و کار معنا ندارد، فاصله معیشت و سلامت معنا ندارد و فاصله سلامت و دیانت معنا ندارد و در ماه محرم دیدیم که هیچ فاصله‌ای بین اینها نبود.
امسال آموزش به طور طبیعی یک آموزش مرکبی خواهد بود. ترکیب شده از آموزش حضوری و آموزش غیرحضوری و آنجاهایی که آموزش و پرورش می‌تواند با پروتکل‌های بهداشتی کلاس منظم خود را تشکیل دهد و فاصله به اندازه کافی هست، معلمین عزیز سر کلاس می‌روند و اولویت اول ما آموزش حضوری است و آموزش حضوری برای ما بسیار مهم است البته همه پروتکل‌های بهداشتی باید مراعات شود و حتما آموزش و پرورش همه آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها ابلاغ شده را به همه مدارس و به همه مدیران خود در سراسر کشور ابلاغ کرده است و به گونه‌ای باشد که هر دانش آموزی وارد مدرسه می‌شود اعم از شستن دست، داشتن ماسک و حرارت‌‌سنج که ببینیم وضع دانش‌آموز چگونه هست و همچنین در محل کلاس نحوه‌ای که دانش آموزان با هم می‌نشینند، در ساعت تفریح چگونه با هم مراوده داشته باشند و در همه مراحل باید به دقت مراعات شود و از خانواده‌های عزیز می‌خواهم که مشارکت کنند که بدون مشارکت آنها امکان‌پذیر نیست و یک دستورالعملی است که فرزند عزیز ما از خانه که حرکت می‌کند باید آن دستورالعمل را مراعات کند، در مسیر راه باید مراعات کند، اگر در سرویس هست باید مراعات کند تا جلوی درب مدرسه، در مدرسه باید مراعات کند و وقتی هم خارج می‌شود باز باید مراعات کند تا به خانه برسد پس هم خانواده‌ها، هم معلمین و هم همه آنهایی که می‌توانند در این زمینه یاری و کمک کنند، باید دست به‌دست هم بدهیم.
تصمیم ما بر این است و ابلاغ من هم بر همین مبنا است که امسال هیچ کودک ایرانی نباید از تحصیل محروم بماند و همه باید بتوانند تحصیل خودشان را انجام دهند.
در کنار آموزش حضوری، در مرحله دوم صدا و سیما را داریم یعنی صدا و سیما که شبکه‌های لازم در سیما و شبکه‌های لازم در صدا و فرق نمی‌کند به هر صورتی که لازم است با آموزش و پرورش همکاری می‌کند که البته در سال تحصیلی گذشته هم این کار انجام گرفت، کمک کردند، حضور پیدا کردند و تلاش کردند و امسال باید تلاش بیشتری انجام بگیرد.
علاوه بر تحصیل حضوری که در چارچوب پروتکل‌ها بعضی مدارس برای دانش آموزان هر روزه خواهد بود، بعضی از مدارس ممکن است یک روز در میان باشد و وابسته به شرایط مدرسه و جمعیت است که ابلاغ می‌شود و بر آن مبنا عمل خواهد شد و علاوه بر حضور صدا و سیما برای آموزش فضای مجازی هم در این زمینه فعال خواهد بود.
مدارس مختلف از شبکه‌های مختلف و از اپلیکیشن‌های مختلف برای دانش آموزان خودشان استفاده کردند، مدارس خصوصی معمولا با شرایط خاصی با دانش آموزان خودشان در تماس بودند.
در مدارس دولتی هم وزارت آموزش و پرورش یک شبکه‌ای را به نام «شبکه شاد» تهیه دید که در اختیار دانش آموزان عزیز قرار گرفت. برای این شبکه مردم متحمل یک پرداخت مالی می‌شدند هر مقداری که آموزش و پرورش لازم می‌داند که از این شبکه در حد ضرورت استفاده شود، آن خانواده هم ناچار بود به خاطر اینکه از آن شبکه استفاده شده پول اینترنت بدهد.
امروز به سازمان برنامه و بودجه، وزیر ارتباطات و وزیر آموزش و پرورش دستور دادم که شبکه شاد برای مدارس دولتی و برای دانش آموزان باید بدون هزینه باشد و خانواده‌ها هیچ پرداختی در این زمینه نباید انجام دهند. همانطور که وزارت ارتباطات مدارس را به شبکه ملی اطلاعات متصل کرده و این کار بدون هزینه انجام گرفته و این کار بزرگ را انجام داده است، این کار هم باید انجام بگیرد.
یک جایی اگر کمک مالی هم می‌خواهد سازمان برنامه و بودجه هست و خانواده ها، مخصوصاً آنهایی که وضع مالی‌شان در حدی نیست که این پول‌ها را پرداخت کنند نباید پولی پرداخت کنند و آموزش برای دانش‌آموزان به معنای واقعی کلمه باید رایگان انجام بگیرد و ان‌شاء الله رایگان برای دانش‌آموزان عزیز ما انجام خواهد گرفت.
مسئله بعدی که می‌خواهم بر آن تأکید کنم، شرایطی است که امروز از لحاظ اقتصادی و سیاسی در آن قرار داریم، یک بعدش همان کاری است که امریکایی‌ها از اوایل سال ۹۷ آغاز کردند و الان ۲.۵ سال است که دارند ادامه می‌دهند. هدف آنها هم این بوده که با فشار اقتصادی دولت و مردم را در برابر خواسته‌های نامشروع و غلط خودشان تسلیم بکنند.
فهمیدند نشد، برایشان آشکار شد که این کار امکان‌پذیر نیست، البته بار سنگینی از لحاظ اقتصادی به دوش مسئولان اقتصادی کشور افتاد و همچنین بار سنگینی بر دوش مردم برای معیشت افتاد اما مردم تحمل کردند. دولت و همه مقامات مسئول اعم از قوای دیگر و سایر ارکان کشور همه این بار را تحمل کردند و نشان دادند، واقعاً یک معجزه تاریخی اتفاق افتاد.
هیچ کشوری فکر نمی‌کرد در یک همچون تحریم شدید ۳ سال‌های که الان ۲.۵ سال آن گذشته و تا پایان سال ۳ سال می‌شود، مردم و دولت بتوانند مقاومت کنند و خم به ابرو نیاورند، سختی‌ها را تحمل کنند، اما استقلال‌، آزادی‌شان و اصول و حقوق‌شان بر همه آن چیزهایی که آنها فکر می‌کنند ما در برابر آن فشارها تسلیم می‌شویم، ترجیح دارد.
اخیراً امریکایی‌ها در یک طرحی خیلی تبلیغ کردند، چون یکی از مواد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ این است که در اواخر مهرماه ایران از تحریم تسلیحاتی به طور کامل خارج می‌شود یعنی می‌تواند هر چه خواست از لحاظ تسلیحاتی بخرد و بفروشد.
این برای امریکایی‌ها خیلی سنگین بود، افتادند دنبال اینکه قطعنامه‌ای را پیشنهاد دهند و پیشنهاد دادند. همه مردم مطلع هستند که ۱۳ عضو شورای امنیت در برابر امریکا ایستادند و این در تاریخ کم‌نظیر است و یا من سراغ ندارم و فکر می‌کنم بی‌نظیر باشد که امریکا قطعنامه‌ای را در شورای امنیت پیشنهاد دهد و فقط یک رأی داشته باشد. لااقل من در تاریخ سیاسی و در تاریخ سازمان ملل خبر ندارم.
یک شکست مفتضحانه‌ای برای امریکایی‌ها بود. بعد از این شکست اینها افتادند دنبال یک طرح دیگری و فکر کردند می‌توانند کسب آبرو کنند و گفتند که ما می‌توانیم از ساز و کار درون برجام استفاده کنیم، یکی از حرف‌های خنده‌دار تاریخ است.
فکر نمی‌کنم هر کسی که الفبای حقوق و سیاست را بلد باشد و الفبای تعامل را قبول داشته باشد، این را نفهمد که اگر آدم از یک قراردادی به طور کامل خارج شد و کنار رفت، بعد از ۲ تا ۳ سال نمی‌تواند برگردد و بگوید من الان هوس کرده ام از یک امتیاز که در آن قرار داد بوده، استفاده کنم.
اینکه همه می‌فهمند و هر کودکی هم می‌فهمد اما در عین حال امریکا برای اینکه کسب وجهه کند و برای انتخاباتش سر و صدا کند، این حرف ناپسند و ناروا را اعلام کرد که ما شورای امنیت می‌رویم و می‌خواهیم تحریم را برگردانیم.
خوشبختانه دیروز در وین ۱+۴ با صراحت اعلام کردند که ما در کنار برجام هستیم و امریکا حق سوء استفاده ندارد و اصلاً نبوده و از برجام خارج شده و رفته است. امریکا نه تنها از برجام خارج شده بلکه هر که به برجام عمل کرده او را تنبیه کرده است. امریکا نه تنها از برجام خارج شده و قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض کرده و خارج شده، بلکه هر کشوری را هم که به قطعنامه ۲۲۳۱ عمل کرده، مجازات کرده است.
یک آدم و کشور اینچنینی بگوید که نه درست است که این خانه را ویران و نابود کردم و برخلاف مقررات انجام دادم، اما گوشه خانه یک جعبه خرمایی بوده می‌خواهم آن را بردارم و بخورم و امریکا یک کار عبث و کودکانه‌ای شروع کرد.
یکی دو روز قبل با رئیس شورای امنیت تلفنی صحبت کردم و رئیس شورای امنیت هم کاملاً نظر ما را قبول داشت و گفت که ما هم قبول داریم به اینکه امریکا حق استفاده از چنین فرصتی ندارد و او فرصت خودش را از دست داده و از این قطعنامه و از این توافق به طور کامل خارج شده است و بحمدالله امروز هم در شورای امنیت می‌بینیم که یک اتفاق نظری وجود دارد و این یک پیروزی بزرگ دیگر برای ایران خواهد بود.
این هم به نظر من در تاریخ سابقه ندارد یا کم سابقه است که یک کشوری با امریکا از لحاظ سیاسی و حقوقی درگیر شود و بتواند امریکا را چند و چندین بار در مجامع بین‌المللی شکست دهد و ان‌شاء الله در این مرحله هم امریکا شکست خورده است و قطعاً امریکا توفیقی به‌دست نخواهد آورد جز تبلیغات و سر و صدا و اینکه چندم شهریور تحریم را برمی‌گردانیم از این حرف‌های بی‌محتوا و بی‌اساسی است که امریکا به طور کلی خودش این حق را از خودش سلب کرده است برای اینکه دو و نیم سال پیش از این توافق به طور کامل خارج شده است و بحمدالله در این زمینه هم مردم ما مطمئن باشند که دولت از همه توان و قدرت خودش استفاده خواهد کرد. به‌ویژه وزارت امور خارجه، همه مقامات وزارت خارجه، سفرا و همه از امکانات خودشان استفاده می‌کنند و مردم بدانند امریکا در این مرحله موفقیتی به‌دست نخواهد آورد.
نکته دیگری که می‌خواهم بر آن تأکید کنم اینکه امریکا دنبال این بود که ما را از لحاظ اقتصادی شکست دهد و کاری کند که ما را در برابر حرف‌های ناروا تسلیم کند. امروز بحمدالله می‌بینیم که از آغاز امسال علیرغم کرونا و اینکه تقریباً ۲ ماه روابط ما با خارج، ارتباطات اقتصادی، حمل‌ونقل و صادرات و واردات کالا با مشکلات زیادی توأم بود، بانک مرکزی تا امروز توانسته ۱۴ و نیم میلیارد دلار برای کالاهای اساسی و ضروری پرداخت کند که معنایش این است در روند و روال خوبی قرار داریم.
بسیاری از کشورها به تفاوت در طول این ۴ تا ۵ ماه در مدت کرونا از لحاظ اقتصادی دچار رشد منفی اقتصادی ۹ الی ۱۳ درصد شدند و اقتصادشان کوچک شده است، اما در جمهوری اسلامی ایران علیرغم همه فشارها و تحریم در دوره کرونا در این چند ماه در ۳ ماهه اول امسال فقط ۱.۷ دهم اقتصاد ما کوچک شده است یعنی کمتر از ۲ درصد و کشورها ۹ الی ۱۴ درصد ما کمتر از ۲ درصد اقتصادمان کوچک شده است و این نشان آن است که همه و در تولید تلاش می‌کنند و در این ماه‌ها هم در صنعت و کشاورزی و هم در بخشی از خدمات شاهد رشد هستیم.
اگر این روند به همین خوبی ادامه پیدا کند شاید حتی بتوانیم پایان سال به رشد مثبت غیرنفتی هم برسیم. الان شرایط ما، شرایطی است که می‌تواند این امید را به ما بدهد.
صحبت‌هایی که در بعضی از رسانه‌ها می‌شود که کشور ما از لحاظ رشد نقدینگی در شرایط بدی است و شرایط انفجار است، می‌خواهم این آمار را به مردم عزیزمان عرض کنم که این آمار بانک مرکزی است. نسبت رشد پایه پولی ما در ۵ ماهه اول امسال نسبت به آخر پارسال پایان ۹۸ حساب کنیم در این ۵ ماه رشد پایه پولی ما معادل ۲.۹ دهم بوده است، یعنی آن نقدینگی که همه از آن وحشت دارند و خطرناک است نقدینگی بر مبنای رشد پایه پولی است و بحمدالله رشد پایه پولی ما در این ۵ ماهه کمتر از ۳ درصد بوده و نشان می‌دهد مسیر حرکت اقتصادی ما یک مسیر صحیح و درستی است که طی می‌کنیم.
امروز وزیر رفاه به من اطلاع داد که برای اشتغال روستایی در مرحله جدید از اول ماه مرداد کار شروع شده و ادامه پیدا می‌کند، ۶ هزار میلیارد تومان اختصاص می‌دهیم، برای اشتغال روستایی و خوشحالم که بگویم در دولت یازدهم و دوازدهم برای روستاها بحمدالله قدم‌های بسیار خوبی از لحاظ آب سالم پایدار و از لحاظ برق، گاز، راه روستایی، بهداشت و درمان، آموزش و پرورش، ارتباط فضای مجازی برداشته شده و کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.
مخصوصاً از لحاظ اشتغال، یک حرکت بسیار خوبی شروع شده و در این حرکت منابعی که در اختیار روستایی‌ها برای اشغال قرار می‌دهیم با نرخ ارزان ۴ یا ۶ درصد در اختیار آنها می‌گذاریم، برای سرمایه در گردش با نرخ حدود ۱۰ درصد در اختیار می‌گذاریم و سهم اشتغال روستایی ما در سبد اشتغال کشور از ۳ درصد به ۲۵ درصد رسیده است و یک حرکت بسیار بزرگی در زمینه اشتغال برای روستائیان عزیز ما انجام گرفته است.
از همه اعضای هیأت دولت، همه وزرا، معاونان، استانداران و مسئولان در سراسر کشور خواهش می‌کنم در شرایط امروز کشور باید تلاش بیشتری انجام دهیم. در بخش‌های کشاورزی، صنعت و اشتغال قدم‌های خوبی باید برداشته شود همانطور که تاکنون قدم‌های ارزشمندی انجام گرفته. در زمینه مکانیزه کردن کشاورزی کار بزرگی در این ۷ سال انجام داده‌ایم و در زمینه بذرها و در الگوی کشت و حمایت از کشاورزان کارهای بسیار مهمی انجام گرفته و باز باید ادامه دهیم.
در زمینه معادن و صنعت هم قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدوارم در کنار مردم خوب‌مان بتوانیم این حرکت را ادامه دهیم، قوای دیگر هم اگر ان‌شاء الله به ما کمک کنند، سرعت یک کم بیشتر می‌شود البته توقع داشتیم و یک طرح‌هایی داشتیم، امیدوار بودیم در هفته‌های گذشته با کمک قوای دیگر نهایی شود که به نفع کشور بود. یا تأخیر افتاد یا نشد ما راه‌های دیگر پیدا می‌کنیم.
ما از این هفته در جلسه اقتصادی‌مان دنبال راه‌های دیگر هستیم. حتماً دولت، کشور و نظام ما در برابر این فشارها سر خم نخواهد کرد و ان‌شاء الله تلاش می‌کنیم که هم در زمینه اشتغال و هم در زمینه معیشت مردم، شرایط مناسب‌تری در ماه‌های پیش‌رو داشته باشیم، قوای دیگر هم بدانند که دولت در یازده ماه پایانی کارش است.
اشتغال و فشار کاری‌ دولت امروز بیشتر از همیشه است، همه وزرا دنبال این هستند که طرح‌های ناقص، نیمه تمام و طرح‌هایی که باید تکمیل شود را در این ۱۱ ماه پیش رو تکمیل کنند امیدواریم همه ما را یاری و کمک کنند تا در کنار هم بتوانیم کشوری آباد، سرافراز داشته باشیم و ان‌شاء الله همه دشمنان را در سراسر منطقه و در سراسر جهان ناامید کنیم.
در هفته‌ گذشته یک جلسه هم برای روابط نزدیک‌تر با کشورهای همسایه‌مان گذاشتیم و الحمدالله با بسیاری از همسایگان‌مان به جز یکی دو کشور روابط نزدیک‌تری است و تصمیماتی که اخیراً گرفتیم بر این مبناست که روابط مان را با کشورهای همسایه و کشورهای دوست توسعه دهیم.
تعامل به معنای قدرتمند بودن یک کشور است. هر کشوری که توانمندی‌اش بیشتر باشد می‌تواند تعامل بهتری با دنیا داشته باشد و امیدواریم در این تعامل با دنیا بتوانیم سهم خودمان را در اقتصاد جهانی حفظ کنیم.
دنیای امروز یک دنیای یکپارچه است و یک کشور نمی‌تواند خودش را در واردات و صادرات جدا کند. جنس تولید می‌کنیم می‌خواهیم بفروشیم و صادر کنیم، جنسی کم داریم می‌خواهیم وارد کنیم و بخریم، همه جهان اینگونه است.
جهان در یک بازار عمومی است. یک بازاری داریم. بازار جهانی. یا سهم خودمان را در بازار جهانی داریم یا نداریم. اگر نداشته باشیم ضرر کردیم و اگر داشته باشیم می‌توانیم به پیشرفت خودمان ادامه دهیم. اساس تعامل سازنده این است که سهم خودمان را در بازار ثروت، قدرت و روابط بین‌المللی داشته باشیم که ان‌شاء الله ما سهم‌مان را خواهیم داشت همان طوری که در این ۷ سال تلاش کردیم و در سال پیش رو ان‌شاء الله برای فعالیت بیشتر و بهتر ادامه می‌دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا