آخرین تحلیلاقتصاد کلانانتخاب سردبیر

سردرگمی بازار درباره روند قیمت طلا

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، نتایج جدیدترین نظرسنجی طلای هفتگی کیتکونیوز تشتت آرای تحلیلگران وال استریت را نشان داد اما در بخش سرمایه گذاران خُرد کاملا روشن بود و اکثریت این گروه همچنان رشد قیمت طلا تحت تاثیر تورم رو به رشد و کاهش قدرت خرید را پیش بینی می کند.

در معاملات روز جمعه بازار آتی آمریکا هر اونس طلا با چهار دلار و ۷۰ سنت معادل ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۸۴۲ دلار و ۱۰ سنت بسته شد. ترس از جنگ قریب الوقوع روسیه و اوکراین باعث شد پس از معاملات رسمی بازار کامکس، قیمت طلا صعود کند و رشد هفتگی را به سه درصد برساند.

روز جمعه دانشگاه میشیگان اعلام کرد نظرسنجی اعتماد مصرفی به پایینترین رکورد ۱۰ ساله سقوط کرد و در ۶۱.۷ واحد ایستاد. همچنین خاطرنشان کرد مصرف کنندگان انتظار دارند تورم تا پایان سال ۲۰۲۲ حدود پنج درصد بماند و تورم رو به رشد به بزرگترین عامل منفی برای اعتماد مصرفی تبدیل شده است.

بعضی از تحلیلگران انتظار دارد طلا دارایی جذاب برای مصرف کنندگان بماند زیرا به نظر می رسد دارایی آنها را حفظ کرده و در برابر ریسکهای بازار و اقتصادی رو به رشد حمایت می کند.

در نظرسنجی هفته جاری کیتکونیوز از تحلیلگران وال استریت ۱۵ نفر شرکت کردند که از میان آنها شش نفر معادل ۴۰ درصد افزایش قیمت طلا را پیش بینی کردند. همزمان چهار نفر معادل ۲۷ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند. پنج تحلیلگر معادل ۳۳ درصد نظر خنثی داشتند.

در این بین ۵۹۷ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز شرکت کردند که از میان آنها ۳۷۳ نفر معادل ۶۲ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۲۸ نفر معادل ۲۱ درصد کاهش قیمت را پیش بینی کردند در حالی که ۹۶ نفر معادل ۱۶ درصد نظری نداشتند.

نه تنها طلا دارایی امنی برای حفظ سرمایه مصرف کنندگان است بلکه بعضی از تحلیلگران می گویند رشد بازده اوراق قرضه و انتظارات نرخ بهره نوسان بازار را افزایش می دهند و طلا پوشش دهنده ریسک خوبی است.

دیوید میدن، تحلیلگر بازار در شرکت اکوئیتی کپیتال اظهار کرد: وی اندکی به طلا خوش بین است زیرا نوسان بازار سهام از قیمت طلا پشتیبانی می کند. با این حال انتظار ندارد طلا به این زودی قیمت بالای ۱۸۵۰ دلار را بشکند زیرا دورنمای افزایش نرخهای بهره آمریکا از ارزش دلار پشتیبانی می کند.

شون لاسک، یکی از مدیران شرکت والش تریدینگ گفت: وی برای تعیین حرکت بعدی قیمت طلا به نظاره بازارهای سهام نشسته است. نوسان بازار سهام برای طلا کلیدی خواهد بود و ضعف بیشتر آن از قیمت طلا حمایت می کند. در مقطع فعلی هر گونه افت قیمت طلا باید به منزله فرصت خرید دیده شود.

بعضی از تحلیلگران نسبت به قیمت طلا خوش بین مانده اند زیرا قیمت طلا موفق شده است حمایت در بالای سطح ۱۸۰۰ دلار را تست کند و مقاومت اولیه در حدود ۱۸۳۵ دلار را مجددا امتحان می کند.

با این حال بعضی از تحلیلگران می گویند طلا در بازه معاملاتی وسیعی بین ۱۷۵۰ دلار تا ۱۸۵۰ دلار گیر افتاده است. نیکلاس فراپل، مدیرکل جهانی شرکت “ای بی سی” به کیتکونیوز گفت: از نظر فنی طلا در وضعیت خنثی مانده است و اگر تنشهای ژئوپلیتیکی میان روسیه و آمریکا بر سر اوکراین داغ شود، طلا فرصت برای شکستن قیمت بالاتر خواهد یافت.

اگرچه همچنان خوش بین به قیمت طلا وجود دارد اما سایر تحلیلگران می گویند صعود برای طلا دشوار خواهد بود زیرا به نظر می رسد بانک مرکزی آمریکا سیاست افزایش نرخ بهره برای مبارزه با تورم را به صورت جدی دنبال می کند.

انتظارات بازار برای افزایش ۵۰ واحدی نرخ بهره در مارس بالا رفته است و انتظار می رودامسال پنج دور افزایش نرخ بهره از سوی فدرال رزرو تصویب شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا