آخرین تحلیلانتخاب سردبیرنوآوری

حق خرید گوشی‌های اقتصادی از مردم سلب می‌شود؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، امیر اسحاقی درباره میزان واردات گوشی در سال جاری اظهار کرد: از ابتدای سال تا پایان دی ماه سال جاری، ۱۵ میلیون و ۱۳۰ هزار گوشی  از طریق واردات رسمی و مسافری وارد کشور شده که ارزشی بالغ بر ۳.۶ میلیارد دلار داشتند. ۱۵ میلیون دستگاه هم تعداد مصرف گوشی بوده، یعنی میزان واردات و مصرف نزدیک به هم بوده است.

وی ادامه داد: از نظر تعدادی، سامسونگ ۴۸ درصد سهم بازار را دارد، شیائومی ۲۸ درصد، نوکیا ۱۳ درصد و شش درصد هم سهم بازار اپل در کشور است. از نظر ارزشی و میزان دلاری، سامسونگ ۴۸ درصد و شیائومی ۲۸ درصد سهم را دارند و سهم نوکیا ۱۲ درصد است، اما اپل ۹ درصد ارزش را به خود اختصاص می‌دهد. این نشان می‌دهد تقریبا ۹۱ درصد از کالاهایی که وارد می‌شوند، از نظر تعداد، ارزشی کمتر از ۳۰۰ دلار دارند و ۹ درصد از کالاها ارزششان بالاتر از ۳۰۰ دلار است. از نظر ارزشی، ۳۵ درصد کالاها بیشتر از ۳۰۰ دلار هستند، یعنی ما حجم زیادی کالا وارد میکنیم که گران‌قیمت محسوب می‌شوند.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه از نظر وضعیت بازار، وضعیت مطلوبی داریم، گفت: نزدیک به ۲.۵ میلیون دستگاه روشن‌نشده در کشور داریم، ۱.۶ میلیون گوشی‌های هوشمند هستند و ۹۰۰ هزار هم گوشی‌های کیبوردی و فیچرفون‌ها هستند. بنابراین ما یک ذخیره قابل توجه در بازار داریم. با توجه به اینکه دو ماه از سال مانده، حجم ثبت سفارش قابل توجه است و فضا به‌شدت رقابتی است و بهترین شرایط برای خرید گوشی به شمار می‌رود.

این فعال اقتصادی خاطرنشان کرد: نرخ خرید موبایل هم به دلار آزاد هیچ ربطی ندارد، چون واردات موبایل مشمول ارز نیمایی می‌شود، بنابراین تنها نوسانات ارز نیمایی روی قیمت موبایل تاثیر می‌گذارد و اخبار مذاکرات و نوسانات قیمت دلار، اتفاق عجیبی در بازار موبایل رقم نمی‌زند. دلار نیمایی هم در ماه‌های اخیر رشد داشته و از ۲۴ هزار تومان به ۲۶ هزار تومان افزایش یافته، بنابراین در شرایطی قرار داریم که حجم قابل توجهی کالا وارد کشور شده، حجم قابل توجهی گوشی روشن‌نشده وجود دارد و حجم قابل توجهی هم سفارش ثبت‌شده هست و بازار اصلا مشکل کمبود نداریم.

اسحاقی با اشاره به محدودیت‌هایی که در یک سال گذشته و ماه‌های اخیر برای برندهای شیائومی، اوپو، ریل‌می و ویوو ایجاد شده، بیان کرد: این گوشی‌ها سهم بالایی دارند و از نظر تقاضا در صدر لیست جهانی به شمار می‌روند، اما با این تصمیم، اولا دولت مردم را از یک حقی محروم می‌کند، چون این گوشی‌ها عموما گوشی‌های مقرون‌به‌صرفه و اقتصادی هستند، با توجه به امکانات فنی که دارند، قیمتشان به‌صرفه است و مردم بهشان اقبال دارند. دیگر اینکه باعث شده بازرگانان هم از واردات این گوشی‌ها رویگردان شوند، سهم واردات این گوشی پایین آمده و آنها سراغ برندهای دیگر رفتند. پیش از ایجاد این محرومیت‌ها، سهم بازار گوشی‌های شیائومی، اوپو، ریلمی و ویوو تقریبا ۴۴ درصد بود، حالا این سهم بازار به ۲۸ درصد رسیده است.

وی درباره علت ممنوعیت واردات این گوشی‌ها توضیح داد: در این گوشی‌ها، مکانیزم گرفتن سرشماره‌های اورژانسی با عادی برایشان متفاوت است، به این علت که این کالاها از کشورهای مختلف، نزدیک به ۲۶ کشور وارد می‌شوند، شیائومی هم شاید بتواند برای کشورهای خاورمیانه یک آپدیت برای حل مشکل دهد، اما نمی‌تواند این کار را برای کشورهای همه جای دنیا انجام دهد، ما یک راه‌حل ‌فنی پیشنهاد دادیم، از طریق اپراتورها که با یک کد فرمان که می‌توانند روی سیم‌کارت‌ها قرار دهند، مشکل تمام گوشی‌های وارداتی و تمامی گوشی‌هایی که در دست مردم است حل می‌شود.

دبیر انجمن واردکنندگان موبایل ادامه داد: می‌گویند این ممنوعیت‌ها را برای رفاه حال مردم ایجاد می‌کنیم که مردم در زمان اضطراب مشکلی نداشته باشند، اما آیا فکری به حال پنج میلیون دستگاهی که الان در دست مردم است و همین مشکل را دارند، کرده‌اند؟ اگر قرار است کاری انجام شود، باید به‌صورت فنی و نرم‌افزاری برای همه گوشی‌ها انجام گیرد که مشکل همه حل شود. اگر اپراتورهای ما توان فنی دارند، ما باید این مشکل را حل کنیم و از وزارت ارتباطات هم انتظار داریم به فکر دستگاه‌هایی که در سطح کشور است و در این سال‌ها وارد شده و همه هم این مشکل را دارند، هم باشد. با ممنوعیت واردات، آسیب فقط به مردم وارد می‌شود.

اسحاقی خاطرنشان کرد: ما به دلیل تصمیمات نابه‌جا، هم مردم را از یک حق محروم می‌کنیم و هم فضایی برای سایر برندهای گران‌قیمت باز می‌کنیم، در حالی که برندهای چینی در دوره تحریم‌ها هزینه‌هایی دادند و با ما همکاری‌های قابل توجهی داشتند. کل واردات سال گذشته ۳ میلیارد دلار بود، اما امسال از ابتدای سال تا دی ماه، ۳.۶ میلیارد واردات شده که تا پایان سال هم افزایش می‌یابد، یعنی ما محدودیتی ایجاد می‌کنیم که در دوران تحریم، ارزبری را هم افزایش می‌دهیم. در سال‌های گذشته میانگین واردات اپل ماهی ۶۰ هزار تا بوده، اما ما در ماه گذشته ما ۱۳۹ هزار گوشی برند اپل وارد کردیم. یعنی با ایجاد یک محرومیت، ارز بیشتری از کشور خارج می‌کنیم چون بازرگان را سوق می‌دهیم به واردات برندهای دیگر.

وی با بیان اینکه مسوولان امداد و نجات، هلال احمر و پلیس به دلیل مشکل سرشماره‌های اضطراری  از وزارت ارتباطات سوال دارند که چرا این موضوع کنترل نشده است، اظهار کرد: ما یک بازه سه ماهه فرصت گرفتیم و گوشی‌هایی که مخصوص منطقه خاورمیانه بود، به‌روزرسانی و مشکلش حل شد، حالا هم از مجموعه دولت درخواست داریم که در دو ماه آخر سال هم به ما مهلت دهند که این کالاها وارد کشور شوند و نظم بازار موبایل حفظ شود، بازار متعادل شود و مردم بتوانند از حق خود استفاده کنند و در این مدت هم اپراتورها راه‌حل فنی پیدا کنند و بازرگان هم بتواند مشکل را حل کند، اگرنه در این مدت ارزش واردات افزایش خواهد یافت و ارز بیشتری هم خارج می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا