آخرین تحلیلاخبار ویژهاقتصاد کلان

روحانی: اگر تحریم‌ها نبود خدمات دولت به مردم چندبرابر هم می‌شد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهور پیش از ظهر امروز در آیین بهره برداری از طرح‌های ملی وزارتخانه‌های راه و شهرسازی و ورزش و جوانان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد پس از استماع گزارشی پیرامون پروژه‌ها، گفت: آنچه من از نکاتی که شما بیان کردید، استفاده کردم این بود که گفتید ۳۵ هزار کیلومتر راه‌های اصلی داریم که از این میزان ۲۰ هزار کیلومتر بزرگراهی است و ۱۵ هزار کیلومتر باقی می‌ماند که در دست اجرا داریم و کمتر از ۱۰ هزار کیلومتر دیگر باقی می‌ماند که گفتید سالی هزار کیلومتر امکان بهره برداری هست.

وی افزود: یعنی ۱۰ سال دیگر باید منتظر بمانیم که همه راه‌های کشور به راه‌های بزرگراهی تبدیل شوند. به نظر من این کار مهمی است و ریل گذاری ای برای دولت آینده است. ما در این دولت از ۱۲ هزار کیلومتر بزرگراه تقریباً به ۲۰ هزار کیلومتر یعنی معادل حدوداً ۶۰ درصد رسیده‌ایم. ۶ هزار کیلومتر هم در دست اجرا داریم و اگر این در دست اجرا را هم حساب کنیم می‌شود تقریباً دو برابر.

رییس جمهور با بیان اینکه برای ما جاده‌های کشور بسیار مهم است، تاکید کرد: شما گفتید ۹۰ درصد بارها به صورت جاده‌ای حمل و نقل می‌شود و بار سنگینی روی جاده‌ها هست که بخش بزرگی از آن را در آینده باید به ریل منتقل کنیم، اما اینکه امروز موفق هستیم و ۳۲۱ کیلومتر پروژه بزرگراهی و راه اصلی را به ارزش ۲۰ هزار میلیارد تومان در یک روز افتتاح می‌کنیم، جای خوشبختی است.
روحانی پس از استماع گزارش پروژه‌های استان هرمزگان، تصریح کرد: اینکه از لحاظ لایروبی امروز با تجهیزات جدیدی قادر هستید که برای همه اسکله ها عُمق لازم را به وجود بیاورید تا کشتی ها بتوانند به راحتی پهلو بگیرند، بسیار ارزشمند است.

وی اضافه کرد: از اینکه سه سال پیش آغاز عملیات این طرح داده شد و امروز تکمیل و به بهره برداری رسیده است بسیار خوشحال کننده است.

رییس جمهور در ادامه این مراسم پس از شنیدن گزارش مربوط به پروژه‌های ورزشی، خاطرنشان کرد: هم عدالت ورزشی و هم حضور خوب ما در مسابقات المپیک بسیار حائز اهمیت است. اینکه ایران جزء آن رشته هایی است که عدد محدودی از دنیا در آن می‌توانند شرکت کنند باعث افتخار است.

روحانی پس از افتتاح این پروژه‌ها، گفت: بسیار خوشحال هستیم در هفته های پایانی دولت یازدهم و دوازدهم هر هفته شاهد افتتاح های بسیار بزرگ در سراسر کشور هستیم و از آغاز سال ۹۹ تا کنون امروز هشتاد و یکمین روز افتتاح را پشت سر گذاشتیم و افتخار می کنیم در شرایط سخت تحریم و کرونا خداوند توفیق داد مسیر تولید، جهش تولید و مانع زدایی از تولید را ادامه دهیم.

وی اضافه کرد: مردم ما امروز شاهد هستند حدود ۲۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فقط امروز در زمینه راه‌ها، بنادر و بزرگراه‌ها و زمینه ورزشی به افتتاح رسید که برای ما بسیار اهمیت دارد. یکی از افتخارات این دولت از آغاز موضوع تقویت حمل و نقل در کشور بوده است که به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم و اساسی و به عنوان یکی از ارکان پیشرفت کشور و زندگی مردم چه برای جابجایی مسافر و چه برای انتقال بار داخلی و خارجی بسیار حائز اهمیت بوده است.

رییس جمهور خاطرنشان کرد: الحمدلله در زمینه حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی، دریایی و بندری و حوزه ترانزیت کارهای بسیار مهم و عظیمی انجام گرفته است. اینکه امروز اعلام شد این دولت در زمینه بزرگراه موفق عمل کرد بسیار مهم است.

روحانی با بیان اینکه مسیرهای بزرگراهی ما امروز از ۱۲ هزار کیلومتر به ۲۰ هزار کیلومتر رسیده است و این جای بسیار خوشبختی است، گفت: این مسیر باید ادامه پیدا کند تا همه راه‌های مهم، اصلی و شریانی ما به آزادراه و بزرگراه تبدیل شوند که هم برای سلامت مردم و هم صرفه جویی در سوخت و زمان و سرعت در حمل و نقل بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: این دولت در ریل هم حرکت بسیار شتابان و خوبی داشته است و به زودی، یکی از این ایام به افتتاح پروژه های ریلی در کشور اختصاص خواهد داشت. ما در مجموع می بینیم چندین استان ما در کشور به شبکه ریلی سراسر کشور متصل شدند و این اتصال چقدر اهمیت داشته است. مخصوصا راه آهنی که در بخش ترانزیت اهمیت ویژه ای داشته است.

رییس جمهور تاکید کرد: راه آهنی که از چابهار به سمت زاهدان ادامه پیدا می کند و به شبکه سراسری راه آهنی که از قزوین به رشت رفته و از رشت به سمت کاسپین حرکت می کند و به دریای خزر متصل می شود و از سمت دیگر به بندر آستارا متصل می شود، بسیار برای ما اهمیت دارد، زیرا از راه‌های ترانزیت محسوب می شود و کشورهای منطقه را به یکدیگر متصل می کند.

روحانی با بیان اینکه در بخش بنادر هم، چابهار یکی از بنادر بسیار مهم ما است و یکی از افتخارات دولت آبادانی سواحل مکران مخصوصا دو پروژه مهم جاسک و آب شیرین کُن چابهار است، گفت: راه برای اینکه این مسیر ادامه پیدا کند و به استان اصفهان، خراسان جنوبی و رضوی و سیستان برسد بسیار اهمیت دارد.

وی تاکید کرد: ما می بینیم امروز ساحل مکران آباد و آبادتر می شود. ان شاءالله در روزهای آینده یک اسکله نفتی بسیار مهم که در تاریخ ایران به عنوان کار تاریخی انجام می گیرد این است که همانطور که سال‌ها نفت ما از خارک صادر می شد، حالا از جاسک هم صادر خواهد شد.

رییس جمهور اضافه کرد: ساحل مکران آباد شده و جاده‌ها و بزرگراه‌ها در کنار این مسیر ساخته شده و سرمایه گذاری‌هایی در این منطقه انجام شده است؛ در مجموع آبادانی این ساحل برای ما مهم بوده است و یک بخش بزرگ هم به بندر شهید بهشتی و بندر چابهار مربوط می‌شود که ۸ میلیون تن ظرفیت آن اضافه شده و بسیار مهم است.

روحانی اظهار داشت: آماری که امروز وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد که امکانات بندری ما برای تخلیه ۱۸۰ میلیون تن بوده است و امروز ظرفیت آن ۲۸۵ میلیون تن است، بسیار اهمیت دارد. تازه ما در تحریم و کرونا بودیم و اگر این خبیث، ترامپ در دنیای سیاست آمریکا نبود و ضربه بزرگی به خود مردم آمریکا، مردم جهان، مردم فلسطین و مردم ایران نمی‌زد، مردم می دیدند که این آمار و ارقام و خدمات دولت در این ۸ سال چقدر مهم است.

وی تصریح کرد: اینکه من از این اقدامات تجلیل می کنم بحث میلیون ها انسان است که در سراسر کشور تلاش کردند و این افتخارات برای همه آنها و حاصل تلاش همه آنها اعم از کارگران، طراحان و … است‌. این کارها انجام گرفته و باز هم انجام خواهد گرفت.

رییس جمهور اظهار داشت: به حمدالله در زمینه ورزش حرکت بسیار خوبی آغاز شده است. وزیر ورزش دو سه آمار اعلام کردند که بسیار مهم بود و آن اینکه خانه ورزش روستایی در آغاز این دولت ۶۰۰ خانه بود و امروز ۷ هزار خانه ورزش روستایی داریم، یعنی در این ۸ سال ۱۲ برابر شده و این به معنای عدالت ورزشی و توجه ویژه این دولت به روستاها است.

روحانی بیان کرد: تحول در روستاها از نظر آب و برق و مسائل آموزشی و ورزشی و اتصال به اینترنت مهم است، در این روزهای اخیر ۱۰۰ درصد تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار روستا به شبکه اینترنت پر سرعت متصل شدند و در این دوره با هیچ دوره ای قابل مقایسه نیست. این عدالت ورزشی برای روستاها بسیار مهم است.

وی افزود: خانه جوان که در دولت یازدهم از صفر شروع شد و تاکنون ۱۴۲ خانه است در پایان امسال به ۲۰۰ خانه می رسد و این بسیار اهمیت دارد و نشاط و آرامش جوانان و فعال شدن جوانان و آموزش آنها که در این خانه ها به آنان آموزش داده می شود، برای ما اهمیت دارد.

رییس جمهور در پایان با اشاره به اینکه بخش بزرگی از برخی از جاده های مهمی که سیل در سال ۹۸ آنها را نابود کرده بود، امروز به افتتاح رسید و برای ما بسیار خوشحال کننده بود، گفت: مخصوصا مسیرهای اتصال میان استانها و بنادر که برای ما بسیار حائز اهمیت است آماده بهره برداری شدند. از وزارت راه و شهرسازی و وزارت ورزش و جوانان و استانداران و همه آنهایی که در سراسر کشور تلاش کردند تشکر می‌کنم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا