آخرین تحلیلانتخاب سردبیربورس و بانک

راهکارهای ساماندهی بازار سرمایه

محمد علی دهقان دهنوی صبح امروز در نشستی که با حضور معاونان و مدیران ارکان بازار سرمایه در کمیسیون اقتصادی مجلس برگزار شد، گفت: جایگاه بازار سرمایه در اقتصاد کشور بر همگان روشن است و از آنجا که این بازار کانال تامین مالی برای تولید، اشتغال و سرمایه گذاری است، باید از آن حمایت شود.

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار تاکید کرد: سازمان بورس از حقوق تمام سهامداران به ویژه سهامداران خرد پاسداری خواهد کرد. همچنین قرار است برای همه صنایع در سازمان بورس “میز صنعت ” ایجاد و از ظرفیت های کارشناسی خود آنها برای بهبود شرایط  استفاده کنیم .

وی همچنین افزود: برنامه های متنوعی برای ارائه اطلاعات ارزشمند درباره شرکت ها به سهامداران داریم تا این افراد بتوانند براساس تحلیل درست درباره سهام خود تصمیم گیری کنند.

رئیس بورس و اوراق بهادار ضمن تشکر از کمیسیون اقتصادی و قوه مقننه که همواره حامی بازار سرمایه و پشتیبان مردم بوده اند، گفت: علاوه بر جلسه امروز در مجلس، نشست هایی نیز در ستاد اقتصادی دولت با موضوع ساماندهی بازار سرمایه برگزار شده است .

وی اظهار داشت: در مورد نرخ تسعیر ارز نیز با رئیس کل بانک مرکزی مکاتبه کردیم که به محض دستیابی به نتیجه نهایی درخصوص آن اطلاع رسانی خواهد شد . به اعتقاد ما بازار پول و بازار سرمایه در کنار هم باید در خدمت به اقتصاد باشند .

دکتر دهقان دهنوی با بیان اینکه امیدواریم با پیشنهادهای مطرح شده در نشست امروز و راهکارهای سازمان بورس بتوان وضعیت بازار را ساماندهی کرد، افزود: بخشی از این پیشنهادها در دولت تصویب شده و بخشی از آن قرار است در شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا بررسی و در خصوص آنها تصمیم گیری شود تا بتوان با تدوین بسته سیاستی مناسب، پیام حمایت از  بازار سرمایه را به سهامداران منتقل کرد.

رئیس سازمان بورس با اشاره به اینکه اینکه تقویت تقاضا در بازار سرمایه از راهکارهای بهبود شرایط است، ادامه داد: در ماه های گذشته تقاضا تضعیف شده که می توان با استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه، طرف تقاضا را در بازار تقویت کرد.

وی در تشریح این راهکار توضیح داد: شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ های بزرگ براساس تحلیل های به دست آمده، تمایل به سرمایه گذاری در سهام های ارزشمند دارند، اما امکان تامین مالی برای آنها وجود ندارد که ما این مسیر را تسهیل کرده ایم ؛ به نحوی که قرار است این شرکت ها، اوراق بدهی منتشر و با جمع آوری سرمایه به دست آمده، سهام خریداری کنند. لذا با تحقق این امر طرف تقاضا تقویت خواهد شد.

دکتر دهقان با بیان اینکه توسعه روش های سرمایه گذاری غیرمستقیم در بازار سرمایه، یکی دیگر از اقدامات است، اظهار کرد: امیدواریم با بررسی پیشنهادها در دولت و شورای عالی هماهنگی اقتصادی و حمایت و کمک مجلس، بتوانیم در زمینه بهبود شرایط گام برداریم.

عضو ناظر شورای عالی بورس: اعتماد حیاتی ترین نیاز امروز بازار سرمایه است

عضو ناظر شورای عالی بورس نیز در جلسه امروز کمیسیون اقتصادی مجلس با رئیس سازمان بورس و مدیران ارکان بازار سرمایه گفت : مجلس آمادگی دارد تا تمام آنچه را بازار سرمایه برای بازگشت و بهبود نیاز دارد با قید فوریت در دستور کار قرار دهد.

محسن علیزاده همچنین افزود: حیاتی ترین نیاز امروز بازار سرمایه اعتماد است و مجلس از تمام ظرفیت های خود برای اصلاح قوانین به نفع بازار سرمایه استفاده خواهد کرد.

وی تصریح کرد: در تلاشیم که جایگاه و اختیارات قانونی رئیس سازمان بورس را در جهت پاسداری از حقوق سهامداران افزایش دهیم تا امکان حضور وی در جلسات هیات دولت و شوراهایی همچون شورای پول و اعتبار فراهم شود.

به گفته عضو ناظر شورای عالی بورس، مقابله جدی تر با قیمت گذاری های دستوری ، استفاده از منابع خود بازار سرمایه برای بهبود این بازار، تقویت صندوق تثبیت بازار سرمایه و  کاهش مالیات از جمله راه حل هایی است که در وضعیت فعلی می توان برای تقویت بازار سرمایه به کار گرفت.

علیزاده همچنین اظهار داشت: تخفیف در نرخ خوراک که در حال پیگیری است، امید بسیاری در بازار ایجاد می کند و وضعیت صنایع شرکت هایی را  که لیدر بازار هستند، به سمت و سوی مثبت سوق خواهد داد .

وی افزود: کاهش نرخ سپرده ها نیز بسیار مهم است که در بازگشت اعتماد به بازار سرمایه کمک خواهد کرد .

عضو ناظر شورای عالی بورس تاکید کرد: در سطح ارشد تصمیم گیری نیز رئیس جمهور باید مانند یک سرمربی ، مهره ها و وزیران کابینه را به خط کند و برای حل مسایل امروز بازار سرمایه فرمان واحد دهد .

پورابراهیمی: اقتدار سازمان بورس را افزایش می دهیم

در این جلسه محمدرضا پور ابراهیمی داورانی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با اشاره به جایگاه جدید بازار سرمایه در اقتصاد ملی از تصویب قانون جدید بازار سرمایه در آینده ای نزدیک خبر داد و گفت: اکنون در حال اصلاح جایگاه سازمان بورس در ساختار دولت هستیم. همچنین نحوه چگونگی حضور رئیس سازمان بورس در هیات دولت در حال بررسی است.

وی با بیان اینکه ساختار عزل و نصب رییس سازمان بورس و اوراق بهادار باید تابع شرایط خاصی باشد، ادامه داد: پیش نویس این مهم در کمیسیون اقتصادی تنظیم می شود و با اصلاح قانون بازار سرمایه، اقتدار سازمان بورس افزایش خواهد داشت.

محمدرضا پور ابراهیمی به تبعات قیمت گذاری دستوری نیز اشاره کرد و افزود: ۳۰ تا ۴۰ درصد ارزش بازار تحت تاثیر قیمت گذاری دستوری است و کمیسیون اقتصادی مجلس مساله قیمت گذاری دستوری و آسیب های آن به بازار سرمایه را در صحن مجلس پیگیری می کند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم درباره نرخ تسعیر بانک ها و موسسات مالی گفت: نرخ اعلام شده در حوزه ارز خارجی تناسبی با نرخ بازار، نیما و سنا ندارد و به نوعی موجب نرخ گذاری دستوری است و شرکت های حاضر در بازار سرمایه را تحت تاثیر قرار می دهد. بانک مرکزی باید نرخ تسعیر ارز را منصفانه و بر اساس واقعیت های اقتصادی تعیین کند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به نرخ بهره بانکی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه اگر اهمیت بازار سرمایه بیشتر از بازار پول نباشد ، حداقل هم سطح آن است افزود: نه تنها سیاست های پولی و بانک مرکزی کشور نباید مانع توسعه بازار سرمایه شود بلکه این سیاست ها باید با بازار سرمایه هماهنگ باشد.

پور ابراهیمی افزود: قرار بود ۱۴ هزار میلیارد تومان از صندوق توسعه ملی در اختیار صندوق تثبیت بازار سرمایه قرار بگیرد که از این میزان تنها پرداخت هزار میلیارد  یعنی یک چهاردهم آن محقق شده و دولت موظف است باقی مانده منابع را در اختیار بازار سرمایه قرار دهد و کمیسیون اقتصادی نیز این موضوع را پیگیری می کند.

نماینده مردم در مجلس یازدهم به موضوع ارزهای دیجیتال نیز اشاره کرد و افزود: مردم باید از سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه داخلی اجتناب کنند و قطعا ورود به ارزهای دیجیتال بدون پشتوانه اتلاف منابع است. با این حال می توان با بازار سرمایه از ظرفیت های ارزهای دیجیتال با پشتوانه داخلی بهره برداری کرد و موضوع ارز های دیجیتال با پشتوانه داخلی با نظر و مشورت نهاد ناظر بازار سرمایه در صحن مجلس مطرح می شود.

محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه زمان اصلاح دامنه نوسان و حجم مبنا نیز فرا رسیده افزود: نقدشوندگی اولویت اول بازار سرمایه است و قوانین و رویه ها باید بر اساس این اولویت تدوین و اصلاح شوند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس افزایش سودآوری شرکت های بورسی و فرابورسی را مهمترین رویداد اقتصادی دانست و تاکید کرد. متوسط سود شرکت های بورسی نسبت به سال گذشته ۱۴۷ درصد و سود شرکت های فرابورسی ۱۱۹ درصد رشد داشته و این اتفاق منشا تحول در بازار سرمایه است.

پور ابراهیمی در پایان گفت: کمیسیون اقتصادی مجلس در کنار و همراه سازمان بورس و شورای عالی بورس است و با تمام توان به بازار سرمایه کمک می کند.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا