اخبار ویژهنوآوری

پوشش بیمه اجتماعی حدود ۱.۵ میلیون روستایی فاقد بیمه

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه روز گذشته با حضور معصومه ابتکار، معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و شریعتمداری، وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مناسبت روز روستا،کارت بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور به اولین بیمه شدگان طرح پوشش بیمه‌ای یک میلیون و ۴۴۰ هزار روستایی و عشایر اعطا شد. این بیمه‌شدگان را قالیبافان، شاغلین صنایع دستی ، مددجویان بهزیستی،کمیته امداد و زنان سرپرست خانوار روستایی را شامل می‌شود.

جمعیت تحت پوشش صندوق کشاورزان، روستاییان و عشایر از ۶۵۴ هزار نفر در سال ۹۲ به یک میلیون و ۲۸۰ هزار نفر در شهریور ۹۹ رسیده است و با اجرای این طرح و افزایش یک میلیون و ۴۴۰ هزار نفری تعداد افراد تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان،روستاییان و عشایر  تا پایان امسال به بیش از ۲ میلیون و ۷۱۸هزار نفر خواهد رسید.

در این طرح در سال اول حق بیمه این گروه‌ها که از اقشار کم درآمد اجتماعی هستند و تحت پوشش هیچ بیمه  ای قرار ندارند رایگان خواهد بود. بر اساس این گزارش در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر، مبنای پرداخت حق بیمه ۱۵ درصد است که ۵ درصد آن توسط بیمه شده و ۱۰ درصد از سوی دولت پرداخت می‌شود اما برای مشمولین این طرح در سال اول تمام ۱۵ درصد حق بیمه را دولت  پرداخت می‌کند. همچنین، از سال بعد به ترتیب هر سال یک درصد از  سهم دولت کاسته و به  سهم بیمه شدگان افزوده می‌شود.

این طرح با هدف توانمندسازی گروه های کم برخوردار برای تامین حق بیمه طراحی شده و  معاونت مناطق محروم ریاست جمهوری و سازمان برنامه و بودجه در این طرح مشارکت دارند. این طرح طی پنج سال کمک خواهد کرد که روستاییان و عشایر فاقد هرگونه پوشش بیمه‌ای بتوانند حق بیمه خود را پرداخت کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا