در رویداد فناورانه که از سوی ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، ۱۰ ایده فناورانه منتخب ارائه شد و نتایج نهایی دهه سوم فروردین ماه سال آینده اعلام می‌شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ شتابدهنده دیاگنوپلاس به عنوان اولین شتابدهنده در حوزه تخصصی سنسور و بیوسنسور با حمایت ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به‌ منظور سرعت بخشیدن و کمک ‏به تبدیل ایده‌ اولیه به ایده‌ اثبات شده و تبدیل آن به نمونه‌ محصول یا خدمت قابل‌ارائه برگزار شد.

در این رویداد ایده‌های مرتبط با حوزه‌هایی چون “سنسور و بیوسنسورهای پوشیدنی(Wearable)”، “میکروفلوئیدیک”، “سنسورهای پایش غیرتهاجمی گلوکز”، “سنسورهای نظارت بر علائم حیاتی رانندگان وسایل نقلیه”، “سنسورهای آنالیز هوای بازدمی جهت تشخیص بیماری‌ها” و “کیت‌های تشخیص بر پایه کاغذ (ایمونوکروماتوگرافی، رنگ‌سنجی و…)” پذیرش شدند.

پس از انتشار فراخوان، ۲۴ ایده اولیه در مدت ۳ هفته در سایت این شتابدهنده ثبت‌نام کردند که پس از بررسی‌های اولیه از این تعداد، ۱۰ ایده برای شرکت حضوری و داوری در رویداد دعوت شدند. ۱۰ ایده منتخب به این شرح است:

تتو سنسور
کیت تشخیص سریع بزاقی کرونا
طراحی و تولید کاغذ برای جمع­‌آوری، تشخیص و آنالیز ترکیبات آلی فرار از نمونه‌­های بازدمی با هدف تشخیص بیماری­‌ها
سنسور هوشمند بر پایه کیت‌های کاغذی حساس به تغییرات pH برای نظارت بر کیفیت غذا
کیت تشخیص سریع تروپونین I/کراتین کیناز/ میوگلوبین
کیت تشخیص غیرتهاجمی و سریع بیماری کووید-۱۹ بر پایه رنگ­‌های شیمیایی و نانوذرات فلزی با استفاده از متابولیت‌های فرار در نمونه‌های زیستی
ساخت بیوسنسور میکروفلوئیدیک تشخیص کمّی سکته قلبی با استفاده از نانوساختارهای طلا
کیت تشخیص سریع HPV
سنسور پایش دائمی قند خون
کیت رنگ‌­سنجی برپایه نانوذرات فلزی به منظور تشخیص فساد باکتریایی در مواد غذایی.

نتایج نهایی این داروی در دهه سوم فروردین ماه سال ۱۴۰۱ اعلام خواهد شد.

  • منبع خبر : ایسنا