شرکت "پی کی ان اورلن" (PKN Orlen) که بزرگترین پالایشگر نفت لهستان است، برخلاف سایر خریداران اروپایی به خرید نفت روسیه ادامه می دهد تا امنیت تامین خوراک خود را تضمین کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛  حمله نظامی روسیه به اوکراین باعث شد آمریکا و بعضی از شرکتهای نفتی غربی خرید نفت روسیه را متوقف کنند اما شرکت پی کی ان اورلن اعلام کرد برای گروه اورلن، اولویت تضمین ادامه فعالیت پالایشگاههای اروپایی ما و امنیت انرژی لهستان و کل منطقه شامل لیتوانی، لاتویا، استونی، جمهوری چک و اسلواکی است. “پی کی ان اورلن” به رصد وضعیت در اوکراین ادامه می دهد و آماده هر گونه سناریویی از جمله تعلیق کامل عرضه از سمت شرق است.

این شرکت همچنین اعلام کرد موفق شده است منابع تامین نفت را در سالهای اخیر متنوع کند و نفت روسیه نیمی از تولید در پالایشگاه پلوک با ظرفیت ۳۳۰ هزار بشکه در روز است در حالی که نیمی از نفت مورد نیاز از عربستان سعودی، آمریکا و غرب آفریقا تامین می شود.

بر اساس گزارش رویترز، “پی کی ان اورلن” پالایشگاههایی را در لهستان، لیتوانی و جمهوری چک اداره می کند که ۲۹.۹ میلیون تن نفت خام در سال ۲۰۲۱ پالایش کردند.

  • منبع خبر : ایسنا