نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ضمن اشاره به رشد بی‌سابقه قیمت اونس جهانی طلا که در پی بحران روسیه و اوکراین شکل گرفته، از تندتر شدن شیب افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی خبر داد و تاکید کرد که بخشی از این افزایش قیمت به سبب افزاش تقاضا در هفته‌های پایانی سال جاری نیز بوده که منجر به افزایش حباب انواع قطعات سکه نیز شده است.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ محمد کشتی‌آرای در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی اظهار کرد: در هفته‌ای که گذشت، قیمت جهانی طلا به بالاترین مقدار خود معادل ۲۰۷۰ دلار افزایش پیدا کرد که این رقم در تاریخ قیمت طلا بی‌سابقه‌ بوده است. این در حالیست که اونس طلا آخرین رکورد قیمتی را در اکتبر سال ۲۰۱۱ داشته و اکنون پس از ۱۱ سال تحت تاثیر بحران اوکراین- روسیه با این افزایش قیمت مواجه شده است.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران ادامه داد: البته در آخرین معاملات روز گذشته (پنجشنبه)، قیمت طلا در بازارهای جهانی با کمی کاهش همراه شد و در حال حاضر در محدود ۲۰۰۰ دلار قرار دارد. آخرین قیمت هر اونس طلا ۲۰۰۵ دلار ثبت شده که به نسبت هفته پیش از آن، حدود ۳۵ دلار افزایش را نشان می‌دهد.

وی تاکید کرد: افزایش قیمت اونس جهانی سبب شد که قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی نیز افزایشی شود؛ بطوریکه قیمت سکه طرح قدیم با ۲۵۰ هزار تومان افزایش هفتگی به ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان در آخرین معاملات روز گذشته رسید و سکه طرح جدید نیز با ۲۹۰ هزار تومان افزایش در معاملات پایانی هفته، ۱۲ میلیون و ۱۶۵ هزار تومان قیمت خورد.

این عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران افزود: نیم سکه با ۱۷۰ هزار تومان افزایش قیمت نسبت به ابتدای هفته، در پایان هفته، هفت میلیون و ۷۰ هزار تومان دادوستد شد و ربع سکه نیز با ۱۵۰ هزار تومان افزایش به شش میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسید. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی نیز در این هفته با ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت در پایان هفته، دو میلیون و ۴۵۰ هزار تومان تعیین قیمت شد. از سوی دیگر قیمت هر مثقال طلای آب شده (۱۷ عیار) با توجه به نوسانات قیمت اونس جهانی؛ آن هم در حالیکه تغییرات نرخ ارز در داخل مختصر بود، در آخرین معاملات هفته، پنج میلیون و ۲۷۵ هزار تومان قیمت خورد و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز در پایان هفته به یک میلیون و ۲۱۸ هزار تومان رسید.

کشتی‌آرای تصریح کرد: این در حالی بود که در روز چهارشنبه که قیمت هر اونس طلا به ۲۰۷۰ دلار رسید، هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۵۵ هزار تومان قیمت داشت و براین اساس در آخرین معاملات روز پنجشنبه حدود ۳۵ هزار تومان کاهش قیمت را تجربه کرد. قیمت اونس جهانی بر قیمت طلا تاثیرگذار است اما بخشی از افزایش قیمت سکه و طلا در بازارهای داخلی به افزایش تقاضا در هفته‌های پایانی سال نیز مربوط می‌شود.

وی افزود: با افزایش تقاضا، قیمت انواع قطعات سکه با رشد مواجه شده که منجر به ایجاد حباب شد. حباب سکه تمام در حالیکه طی هفته‌های گذشته بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان بود، در معاملات پایانی هفته به ۲۶۰ هزار تومان رسید. حباب سکه‌های نیم، ربع و سکه‌های گرمی نیز به همین ترتیب بوده و در این هفته با افزایش روبه‌رو شده‌ است.

نایب رئیس اتحادیه طلا  جواهر تهران پیش‌بینی کرد که در هفته پیش‌رو نیز بازهم افزایش حباب سکه برای انواع قطعات سکه به دلیل افزایش تقاضا در روزهای پایانی سال و نزدیک شدن به عید نوروز و اعیاد شعبانیه وجود داشته باشد.

  • منبع خبر : ایسنا