خبرگزاری کیودو گزارش کرد ژاپن که سرگرم گفت و گو با آمریکا و کشورهای اروپایی درباره احتمال ممنوعیت واردات نفت روسیه است.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛  این گزارش پس از آن منتشر شد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت: آمریکا و متحدان اروپایی در حال بررسی چنین گزینه ای هستند. وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد واشنگتن و متحدان اروپایی‌اش در حال بررسی ممنوعیت واردات نفت روسیه هستند و کاخ سفید با کمیته‌های اصلی کنگره برای پیش بردن این ممنوعیت هماهنگی لازم را انجام داده است.

یک منبع آگاه از مذاکرات به رویترز گفت: اروپا به نفت خام و گاز طبیعی روسیه متکی است اما در ۲۴ ساعت گذشته پذیرش بیشتری در برابر پیشنهاد ممنوعیت محصولات روسیه پیدا کرده اند.

در این بین، نانسی پلوسی، رئیس کنگره آمریکا در نامه ای به تاریخ روز یکشنبه اعلام کرد کنگره در حال بررسی قانونی برای ممنوعیت واردات نفت روسیه است و قصد دارد هفته جاری ۱۰ میلیارد دلار کمک به اوکراین را در واکنش به حمله نظامی روسیه به همسایه خود تصویب کند.

همچنین بلینکن بر اهمیت باثبات نگه داشتن عرضه نفت در سطح جهانی تاکید کرد و گفت: ما سرگرم مذاکرات جدی با شرکای اروپایی خود درباره ممنوعیت واردات نفت روسیه به کشورهایمان و همزمان باثبات نگه داشتن عرضه نفت هستیم.

هیروکازو ماتسونو، دبیر اول کابینه ژاپن درباره احتمال تحریم واردات نفت روسیه حاضر نشد اظهارنظر کند.

روسیه پنجمین صادرکننده بزرگ نفت به ژاپن است و نفت روسیه در ۳.۶۳ درصد از کل واردات ژاپن در سال ۲۰۲۱ سهم داشت.

کویچی هاگیدا، وزیر صنعت ژاپن گفت: اگرچه انتظار نمی‌رود وضع تحریمها علیه روسیه روی توانایی ژاپن برای تضمین تامین باثبات گاز طبیعی مایع (LNG) تاثیر بگذارد اما تاثیر غیرمستقیمی روی پروژه‌های مربوط به انرژی خواهد داشت. ما به دقت تحولات را زیر نظر خواهیم داشت و ژاپن به طور متناسب و هماهنگ با گروه هفت عمل خواهد کرد.

بر اساس گزارش رویترز، دولت و شرکتهای ژاپن که در پروژه‌های نفت و گاز طبیعی مایع در روسیه از جمله دو پروژه در جزیره ساخالین سهم داشتند، اعلام کردند که از این پروژه‌ها خارج خواهند شد.

  • منبع خبر : ایسنا