طبق پژوهشی جدید پنل های خورشیدی که با جذب بخار آب از هوا اسفناج پرورش می دهند، استراتژی ارزان قیمتی برای تولید محصولات کشاورزی در صحرا هستند.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ طبق تحقیقی که در عربستان سعودی انجام شده، سیستم جدید به نام WEC۲P شامل پنل های خورشید پوشیده شده با هیدروژل است. پنل های خورشیدی مجهز به هیدروژل روی یک باکس فلزی بزرگ قرار می گیرند که بخار آب هوا را به آب مایع تبدیل می کند تا گیاهان را پرورش دهد.

پنل های خورشیدی اسفناج پرورش می دهند!

در آزمایش ها محققان طی بازه ای ۲ هفته ای در آب و هوای گرم تابستان توانستند اسفناجی کشت کنند که نرخ زنده ماندن آن در شرایط ۹۵ درصد بود.

به گفته کارشناسان فناوری جدید یک استراتژی حافظ محیط زیست و ارزان قیمت برای تامین آب وغذا است.

از آنجا که برای تولید هیدروژل ها از موادی به ارزانی یک دلار به ازای هر کیلوگرم استفاده می شود، این ماده ارزان قیمت است. هرچند هزینه کل ساخت و به کارگیری چنین سیستمی بسیار بالاتر است.

پنل های خورشیدی اسفناج پرورش می دهند!

علاوه برآنکه این سیستم به رشد محصولات کشاورزی کمک می کند، برداشت آب تبخیر شده از هوا نیز یک منبع آب آشامیدنی پاک فراهم می کند.

پنگ ونگ، پروفسور محیط زیست و مهندس دانشگاه. علم وفناوری KAUST در عربستان سعودی می گوید: طراحی ما با استفاده از انرژی پاک از هوا آب تهیه می کند. این راه حل برای مزارع کوچک و دورافتاده در مناطقی مانند صحراها و جزیره های وسط اقیانوس مناسب است.

  • منبع خبر : مهر