درحالی که طبق اخبار قیمت گاز در اروپا به دلیل مناقشه بین اوکراین و روسیه افزایش چشم‌گیری یافته است، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که در حال حاضر نرخ خوراک صنایع پتروشیمی براساس قانون مجلس و بودجه درنظر گرفته می‌شود و مناقشه روسیه و اوکراین تأثیری بر شاخص‌های حسابداری شرکت‌های پتروشیمی نخواهد داشت.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد و توسعه؛ امیر توپچی‌پور، درباره تاثیر در نظر گرفتن سقف قیمت‌گذاری گاز صنایع از سوی وزارت اقتصاد و سازمان بورس بر سودآوری صنایع در زمان افزایش ناگهانی نرخ گاز اظهارکرد: بحران انرژی در اروپا اتفاق غیرقابل منتظره‌ای نیست و از ماه‌ها قبل بسیاری از تحلیلگران جهانی این موضوع را پیش‌بینی کرده بودند و بسیاری از تصمیمات سیاسی – اقتصادی نیز در جهان با علم به این موضوع اتخاذ شد.

وی افزود: در حال حاضر، گاز اروپا با قراردادهای بلندمدت به‌فروش می‌رسد و کشوری همچون روسیه که به ۱۳ کشور اروپایی صادرات دارد با قراردادهای بلندمدتی این فروش را انجام می‌دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه افزایش قیمت گاز جهانی در کوتاه‌مدت تأثیر محسوسی نخواهد داشت، توضیح داد: ولی اگر ناآرامی‌ها ادامه‌دار باشد بازارهای جهانی نیز تحت تأثیر این مساله قرار خواهند گرفت.

توپچی‌پور با بیان اینکه عدم راه‌اندازی خط لوله نورداستریم ۲ می‌تواند اروپا را با بحران گازی مواجه کند، گفت: همچنین به دنبال آن تحریم‌های صادراتی گاز ایران احتمالاً کاهش خواهد یافت تا بحران گازی اروپا شدیدتر نشود، اما نباید فراموش کرد که در بازار جهانی گاز مازاد چندانی وجود ندارد. در صورت توقف روند صدور مجوز خط لوله گاز نورداستریم ۲ احتمال آسیب دیدن اقتصاد اروپا وجود دارد.

وی درباره تأثیرپذیری نرخ خوراک صنایع پتروشیمی از این اتفاقات، توضیح داد: با تلاش‌های وزارت اقتصاد و سازمان بورس، در حال حاضر نرخ خوراک صنایع پتروشیمی براساس قانون مجلس و بودجه درنظر گرفته می‌شود و براساس قیمت صادراتی تعیین نمی‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بنابراین این موضوع تأثیری بر شاخص‌های حسابداری شرکت‌های پتروشیمی نخواهد داشت و صرفاً می‌تواند تأثیر روانی بر بازار سرمایه بگذارد.  اکنون به سبب اقدامات سازمان بورس و وزارت اقتصاد در راستای سقف‌گذاری قیمت گاز صنایع، افزایش قیمت‌های جهانی نمی‌تواند تأثیر منفی بر سودآوری شرکت‌های بورسی داشته باشد.

تاثیر مثبت افزایش قیمت نفت بر سهام پالایشی

توپچی‌پور در ادامه با اشاره به تأثیر مثبت افزایش قیمت نفت بر سهم‌های پالایشگاهی تأکید کرد: با توجه به آنکه دولت محصولات شرکت‌های پالایشی را با نرخ مشخصی خریدار می‌کند،  بنابراین تغییر قیمت نفت جهانی بیش از آنکه در سودآوری شرکت‌های پالایشی تاثیر بگذارد، درآمدهای نفتی دولت را افزایش می‌دهد از سوی دیگر نیز مازاد این درآمدها باید در صندوق توسعه ملی و ذخیره ارزی، تزریق شوند.

وی با اشاره به تأثیر تحولات جنگ روسیه و اوکراین بر بازار سرمایه ایران، گفت: این ناآرامی‌ها تأثیرات سیاسی و اقتصادی متفاوتی را بر بازار سهام ما خواهد گذاشت، ‌اما باید منتظر ماند و دید در هفته آتی سهم‌های مندرج در بازار سرمایه چه واکنشی را به این اتفاقات نشان خواهند داد.

  • منبع خبر : ایسنا