آخرین تحلیلاقتصاد کلانانتخاب سردبیر

شریک جدید تجاری ایران از همسایگان شمالی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، در سال‌های گذشته یکی از اصلی‌ترین سیاست‌های اقتصادی ایران، توسعه روابط با کشورهای منطقه و همسایه بوده است. براوردها نشان می دهد که این کشورها در طول سال بیش از هزار میلیارد دلار واردات دارند و این در حالی است که سهم ایران از سبد وارداتی این کشورها تنها حدود ۳۰ میلیارد دلار براورد می‌شود.

هرچند بخش مهمی از بازار وارداتی این کشورها جزو کالاهای تولیدی ایران به حساب نمی‌آید اما به نظر می‌رسد با پیگیری سیاست‌های همکاری‌های مشترک دو و چند جانبه امکان افزایش سهم ایران از بازار این کشورها وجود دارد.

با وجود آنکه بسیاری از کارشناسان هشدار می‌دهند که نباید مقاصد صادراتی کشور را به چند کشور محدود کرد و باید شرایط را برای حضور کالاهای ایرانی در بازارهای جهانی فراهم کرد اما در شرایط تحریم و محدودیت‌های اقتصادی، احتمالا یکی از بهترین راهکارها در این زمینه، استفاده از ظرفیت کشورهای منطقه و همسایه در ماه‌های پیش‌رو است. در همین زمینه سازمان توسعه تجارت از برنامه ریزی برای افزایش همکاری با یکی از کشورهای منطقه خبر داده است.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان با مسئولیت وزارت صنعت، معدن و تجارت (سازمان توسعه تجارت ایران) طی روزهای آینده خبر داد. محمدرضا کریم‌زاده با اعلام این خبر اظهار کرد: مقرر است چهاردهمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ازبکستان در روزهای یکم و دوم اسفندماه سالجاری در تهران برگزار شود.

وی افزود: با توجه به در دستور کار بودن برگزاری این اجلاس، کمیته‌های کارشناسی مربوطه طی روزهای گذشته میان بخش‌های مرتبط دو کشور به منظور تدوین پیش‌نویس سند یادداشت تفاهم کمیسیون مشترک در حوزه‌های اقتصادی، سرمایه‌گذاری، گمرکی، حمل و نقل، انرژی، بهداشت، علمی و فناوری، فرهنگی و گردشگری و کشاورزی تشکیل شد و مذاکرات ثمربخشی صورت گرفت.

مدیرکل دفتر اروپا و آمریکای سازمان توسعه تجارت ایران ادامه داد: با توجه به اهمیت تقویت پیوند بخش‌های خصوصی دو کشور مقرر است در حاشیه اجلاس مذکور، همایش فرصت‌های تجاری دو کشور نیز در روز دوشنبه مورخ ۲ اسفندماه سالجاری در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شود.

بر اساس گزارش سایت سازمان توسعه تجارت، کریم‌زاده در پایان ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این اجلاس در توسعه روابط تجاری و اقتصادی ایران و ازبکستان اضافه کرد: ازبکستان به عنوان یکی از کشورهای مهم و هدف صادراتی ایران بوده و صادرات به این کشور، در ماه های اخیر، روند رو به رشدی  داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا