"Echo SAR" نام سیستمی است که قادر است در هنگام وقوع بلایای طبیعی، تلفن‌های همراه را به ردیاب نجات قابل شناسایی توسط پهپادها تبدیل کند و به عنوان مثال می‌تواند برای مکان‌یابی افراد مدفون زیر بهمن استفاده شود.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه،  هنگام رسیدن به محل وقوع فاجعه، یکی از حیاتی‌ترین کارها یافتن بازماندگانی است که ممکن است زیر آوار یا بهمن به دام افتاده باشند. اکنون دستگاه جدیدی طراحی شده است که به پهپادها اجازه می‌دهد افراد گرفتار را با تشخیص سیگنال‌های رادیویی تلفن‌های همراه آنها بیابد.

این دستگاه موسوم به “Echo SAR” که نامش از کلمات جستجو و نجات گرفته شده است، توسط یک شرکت کانادایی به نام “روبوتیکس سنتر”(Robotics Center) طراحی شده و توسط شرکتی موسوم به “تله‌داین فلیر دیفنس”(Teledyne FLIR Defense) ساخته شده است و دارای یک سیستم تشخیص تلفن همراه به نام “آرتمیس”(Artemis) است که توسط شرکت بریتانیایی فناوری سلولی “اسمیت مایرز”(Smith Myers) ساخته شده است.

اگرچه “آرتمیس” در حال حاضر در هواپیماهای سرنشین‌دار استفاده می‌شود، اما این اولین نسخه از این فناوری است که می‌تواند با یک پهپاد کوچک حمل شود. در واقع “Echo SAR” به طور خاص برای استفاده در کوادکوپترهای “R۸۰D SkyRaider” و “SkyRanger R۷۰” ساخته شرکت “تله‌داین” ساخته شده است.

تبدیل موبایل‌ هوشمند به ردیاب نجات

طبق گزارش‌ها، زمانی که یکی از این پهپادها بر فراز محل حادثه به پرواز در می‌آید، ماژول نصب‌شده در زیر پهپاد می‌تواند روی سیگنال تلفن‌های همراه در آن منطقه قفل شود. مهم نیست که شبکه تلفن همراه در دسترس باشد یا نباشد، این سیستم نه تنها مکان گوشی‌ها را روی نقشه ظاهر می‌کند، بلکه امکان ارتباط با کاربران آن گوشی‌ها از طریق پیامک را نیز به وجود می‌آورد.

این دستگاه از سیستم عامل لینوکس استفاده می‌کند، وزن آن ۱.۰۴ کیلوگرم و دارای ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی است و می‌تواند در دماهای بین منفی ۲۰ تا مثبت ۵۰ درجه سانتیگراد کار کند.

همراه با استفاده از این سیستم در مکان‌های وقوع بلایای طبیعی، برخی از برنامه‌های پیشنهادی دیگر برای آن شامل جستجوی افرادی است که در بیابان گم شده‌اند یا شناسایی متجاوزین در مناطقی مانند گذرگاه‌های مرزی و نظارت بر حرکت آتش‌نشان‌ها در آتش‌سوزی جنگل‌ها یا ردیابی سایر تیم‌های عملیات نجات زمینی.

  • منبع خبر : ایسنا