آخرین تحلیلاقتصاد کلانانتخاب سردبیر

قیمت سکه و طلا دوباره کاهش یافت

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، محمد کشتی‌آرای در رابطه با وضعیت یک هفته اخیر بازار سکه و طلا داخلی  گفت: در هفته‌ای که گذشت، دو عامل جهانی سبب تغییرات قیمت طلا در بازارهای جهانی شد. افزایش قیمت نفت و تغییرات سیاسی در بحران اوکراین تاثیر خود را بر روی ارزش دلار در بازارهای جهانی داشت و قیمت اونس جهانی بطور متوسط در طول هفته (تا آخرین معاملات روز گذشته/پنجشنبه) ۱۲ دلار افزایش یافت. این در حالی بود که در هفته پیش از آن، هر اونس طلای جهانی حدود ۵۰ دلار کاهش قیمت پیدا کرده بود. بنابراین تغییرات سیاسی و اقتصادی جهانی منجر به این افزایش قیمت اونس جهانی در طول یک هفته اخیر شد.

نایب رئیس اتحایه طلا و جواهر تهران ادامه داد: از سوی دیگر تغییرات نرخ ارز به‌ عنوان شاخص عمده قیمت‌گذاری بر روی سکه و طلا در بازارهای داخلی تاثیر بسیاری در قیمت سکه و طلا داشته و سبب شد که افزایش قیمت اونس جهانی نتواند عاملی بر افزایش قیمت سکه و طلای داخلی باشد. در هفته‌ای که گذشت، نشانه‌ها و اخبار مثبت پیرامون مذاکرات وین و مهمتر از آن، آزادسازی بسیاری از منابع مالی ایران که وارد کشور شد و همچنین مدیریت بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز، باعث شد نرخ ارز در تمام بازارها از جمله بازار متشکل ارزی، سامانه نیما، بازار ارز آزاد و… با کاهش همراه باشد. طی یک هفته اخیر هر دلار آمریکا حدود ۷۰۰ تومان کاهش داشت که رقم قابل توجهی است.

وی تاکید کرد: همین کاهش نرخ ارز منجر به تغییرات کاهشی در بازار سکه و طلا داخلی شد و همانطور که اشاره شد، افزایش قیمت اونس جهانی طلا مانع کاهش قیمت سکه و طلا نشد و عامل نرخ ارز تاثیر بیشتری در قیمت سکه و طلا داشت.

۱۶۵ هزار تومان از قیمت سکه و ۱۸ هزار تومان از قیمت هر گرم طلا ریخت…

عضو هیات مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران، در رابطه با تغییرات قیمت سکه و طلا طی یک هفته اخیر و آخرین قیمت‌های معاملاتی هفته (روز پنجشنبه)، اظهار کرد: هر قطعه سکه تمام طرح قدیم دیروز (پنجشنبه) در آخرین معاملات بازار ۱۱ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان بود که با حدود ۲۰۰ هزار تومان کاهش هفتگی مواجه بود. سکه طرح جدید نیز در آخرین معاملات روز گذشته ۱۲ میلیون و ۸۵ هزار تومان معامله شد که نسبت به ابتدای هفته ۱۶۵ هزار تومان کاهش قیمت داشت. در پایان هفته نیم سکه نیز شش میلیون و ۷۰۰ هزار تومان دادوستد شد و بدین ترتیب نسبت به ابتدای هفته بطور متوسط ۱۰۰ هزار تومان ارزان‌تر شده و ربع سکه با افت ۵۰ هزار تومانی به سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان رسیده است. سکه‌های یک گرمی بانک مرکزی اما با توجه به تقاضای بازار بر روی این قطعه سکه، در این هفته تغییری نداشته و همچنان دو میلیون و ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

کشتی‌آرای افزود: قیمت هر مثقال طلا آب شده که مبنای معاملات طلا در کشور است، بطور متوسط ۷۶ هزار تومان هر مثقال طلا کاهش داشته و در آخرین معاملات هفته پنج میلیون و ۲۴۶ هزار تومان دادوستد شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز بطور متوسط در این هفته ۱۸ هزار تومان کاهش قیمت داشته و به یک میلیون و ۲۱۱ هزار تومان در آخرین معاملات هفته رسیده است.

تغییرات بسیار حباب سکه

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با بیان اینکه حباب سکه در طول هفته‌ای که گذشت، با توجه به افزایش قیمت اونس جهانی و کاهش نرخ ارز در داخل، تغییرات بسیاری را در روزهای مختلف هفته داشته است، گفت: حباب سکه در اواسط هفته به ۸۰ هزار تومان که پایین‌ترین حد آن بود، رسید اما در سایر روزها سکه برای کاهش قیمت مقاومت داشت، حباب آن هم نوسان‌های افزایشی داشت؛ در مجموع  بر اساس آخرین معاملات هفته، حباب سکه در محدوده ۲۰۰ هزار تومان قرار گرفت.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و ایام نوروز و از سوی دیگر با توجه به اینکه برخی افراد سکه را با قیمت‌ها بالاتر از قیمت فعلی بازار خریداری کرده‌اند، نسبت به عرضه مقاومت دارند، بنابراین عرضه به بازار و فروش توسط مشتریان کمتر است؛ فلذا به اعتقاد بنده متناسب با کاهش نرخ ارز، هنوز قیمت انواع سکه کاهش نداشته‌ و در نتییه همچنان انواع قطعات سکه دارای حباب هستند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا