آخرین تحلیلاخبار ویژهنفت و انرژی

شبکه برق عراق به عربستان متصل می‌شود

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، شاهزاده عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در مراسم آنلاین امضای این تفاهم نامه گفت: عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، قصد دارد به سرمایه‌گذاری بهینه در اتصال برق با عراق دست پیدا کند.

عادل کریم، وزیر برق عراق اعلام کرد این اتصال در مدت دو سال تکمیل خواهد شد با این حال جزییات نحوه اتصال این شبکه‌ها یا میزان برقی که به عراق وارد خواهد شد، منتشر نشد.

اتصال شبکه‌های برق منطقه‌ای مدتها در برنامه تولیدکنندگان نفت متعدد در منطقه خلیج فارس بوده است. شورای همکاری خلیج فارس که متشکل از شش کشور است، سازمان ویژه اتصال بین شبکه‌ای دارد تا ثبات شبکه‌های برق منطقه‌ای را تضمین کند. بغداد که دومین تولیدکننده بزرگ عضو اوپک است و اردن که با کمبود نیرو روبروست، سرگرم مذاکراتی برای پیوستن به شبکه برق شورای همکاری خلیج فارس بوده اند.

شاهزاده عبدالعزیز گفت: متصل کردن عراق به شبکه برق منطقه‌ای پس از مطالعاتی انجام می گیرد که نشان داد این اتصال فرصتهای امیدبخشی میان دو کشور فراهم می کند.

عراق از سوی آمریکا برای قطع وابستگی به واردات برق و گاز از ایران تحت فشار قرار دارد. با وجود این که آمریکا از سال ۲۰۱۸ صادرات انرژی ایران را هدف تحریم قرار داد اما با صدور معافیتهایی، به عراق اجازه داد به واردات از ایران ادامه دهد اما هشدار داد اگر عراق در یافتن منابع دیگر سوخت و برق پیشرفتی نداشته باشد، این معافیتها را خاتمه خواهد داد.

شبکه برق عراق پس از سالها جنگ که نابودی زیرساخت حیاتی را به دنبال داشته است، ضعیف مانده و عرضه متناوب گاز و برق از سوی ایران به کمبود گسترده برق در عراق به خصوص در ماه‌های داغ تابستان منجر شده است. قطعی‌های برق بارها باعث اعتراضات گسترده عراقی‌ها و در مواردی مسدود شدن راه‌های دسترسی به میادین نفتی از سوی آنها شده است. عراق برای جذب شرکتهای چند ملیتی مانند زیمنس آلمان و جنرال الکتریک آمریکا برای بازسازی زیرساخت ویران شده این کشور تلاش کرده است.

بر اساس گزارش پلاتس، عراق همچنین سرمایه گذاری از صادرکنندگان نفت منطقه مانند امارات متحده عربی در نیروگاههای مرسوم و یک پروژه خورشیدی را جذب کرده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا