آخرین تحلیلیادداشت

نسخه حمایت از کارخانجات تولیدی

 

هدف از طرح حمایت از کارخانجات تولیدی جلوگیری از ایجاد اخلال در خط تولید و توقف تولید در سطح کشور است، اما برخی از بندهای این طرح به اندازه کافی شفاف نیست که می تواند زمینه ایجاد سوءاستفاده را فراهم کند این طرح به دنبال دو محور اساسی است و با هدف جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی و جلوگیری از توقیف و ضبط ماشین آلات فعال و ابزار تولید ارائه شده است. بر اساس این طرح بازداشت و حبس مدیران و سرمایه گذاران واحدهای تولیدی تا قطعی شدن حکم ممنوع است تا از اختلال در روند واحدهای تولیدی جلوگیری شود.
از سوی دیگر اگر مراجع قضایی در طی رسیدگی به دعاوی مربوط به یک تولید کننده احراز کند که حکم قطعی منجر به توقف تولید یا اخلال در خط تولید یا تعطیلی شود باید اموال نامرتبط با تولید را توقیف کند. در صورتی که اموالی در خارج از خط تولید نباشد و یا کفایت لازم برای توقیف نکند باید مهلتی داده شود تا واحد تولیدی دین خود را بپردازد یا اینکه قرار قسطی صادر کند.
در قراردادهای وامی که به واحدهای تولیدی داده می شود اگر بانک ها در آن قید و شرطی بیاورند که منجر به تعطیلی یا پلمب واحد تولیدی شود، بلااثر است و نباید آن را در قرارداد اعطای تسهیلات به واحدهای تولیدی ذکر کنند. از سوی دیگر در این طرح بر اساس ماده ۵ قانون تامین اجتماعی توقیف ابزار و ماشین آلات و مواد اولیه واحدهای تولیدی ممنوع است. در صورتی که بر اساس حکم دادگاه قرار باشد اموالی از واحد تولیدی توقیف شود ولی اموالی غیر از خط تولید نداشته باشد، بر اساس این طرح تولید کننده می تواند از دادگاه درخواست کند که تحت نظر ستاد تسهیل و رفع موانع تولید مهلت مناسبی داده شود تا فرد بتواند دین خودش را از محل سایر اموالش بپردازد و تولید ادامه یابد. مهم ترین اشکال در این طرح عدم شفافیت بسیاری از بندهای آن است. از جمله تعریف واحد تولیدی. دومین نکته این است که اگر واحدهای تولیدی که بدهکار هستند از این فرصت سوءاستفاده کرده و از پرداخت بدهی خود به ارائه کنندگان تسهیلات یا واحدهایی که به این افراد مواد اولیه فروختند و تجهیزات در اختیار این افراد قرار دادند، سر باز زنند، این واحدها نیز ورشکسته می شوند. بانک ها نیز به این سمت می روند تا تسهیلات را به شرکت های خود اعطا کنند. هیچ اجباری هم برای باز پرداخت اقساط نیست. ممکن است مشکل اساسی به وجود بیاید و افرادی که از این قانون سوء استفاده می کنند، بسیار زیاد شوند. در این طرح گمرک موظف شده ترخیص ماشین آلات، تجهیزات و مواد اولیه واحدهای تولیدی را در اولویت قرار داده و حداکثر ظرف مدت ۱۵ روز از زمان ورود به گمرک آن را ترخیص کند. در این طرح دیده شده اگر به علت فوت، حبس یا غیبت بیش از یک ماه به تشخیص ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بازماندگان و نمایندگان قانونی مالکین واحدهای تولیدی و مدیران موجود توانایی اداره واحد تولیدی را نداشته باشند، یا اینکه مالکیت واحدهای تولیدی در موارد نظیر لغو مجوز یا واگذاری موضوع اصل ۱۴۴ بلاتکلیف بماند، ستاد تسهیل و رفع موانع تولید می تواند شخص یا اشخاص حقوقی را برای مدیریت موقت واحد تعیین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا