آخرین تحلیلنوآوری

تأمین امنیت شهرها با حفاظت از پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌ها

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، «کریم مظاهری، رئیس هیات‌مدیره شرکت تدبیرگران سامانه‌های انرژی» درباره فعالیت شرکت و ساخت دستگاه حفاظت‌کننده توضیح داد: حفاظت از سیستم‌های پایش و ماشین‌های دوار مثل پمپ توربین، کمپرسور و فن حائز اهمیت است. طبق استاندارد ‌API670‌، استاندارد معتبر بین‌المللی سیستم‌های حافظت ماشین‌های دوار، وجود سیستم حفاظت در صنایع نفت، گاز، نیرو همچنین ماشین‌های دوار مانند توربین و کمپرسور الزامی است. بنابراین ایجاد این سامانه و همچنین دستگاه‌های حفاظتی از ماشین‌‌های دوار باعث راه‌‌اندازی این شرکت شد تا با کمک افراد متخصص این طرح را عملی کنیم.

بنا بر توضیح مظاهری، تمامی سنسورهای حیاتی دستگاه دوار و همچنین ارتعاش جریان دما براساس مشخصات فنی به صورت آنلاین پردازش می‌شود. همچنین این سیستم در صورت بروز مشکل و ایجاد اختلالی کاملا خودکار سیستم را تا بعد از برطرف شدن مشکل خاموش می‌کند‌، چرا‌ که کوچک‌ترین اختلالی در سیستم‌های نیروگاه‌ها و پالایشگاه‌ها می‌تواند یک شهر را نابود کند. در حال حاضر این سامانه پس از تایید در پتروشیمی بندر امام نصب شده است. پژوهشگاه نیرو هم براساس تجهیزاتی که در نیروگاه‌های کشور دارد در حال بررسی و بومی‌سازی این سیستم است تا پس از تأیید در نیروگاه‌های کشور هم از این سیستم حفاظتی استفاده شود.

به گفته عضو هیات‌علمی دانشگاه شریف، واردات این دستگاه در لیست تحریم‌ها قرار دارد و از آنجا که فروش توربین‌ها، فن‌ها و سایر تجهیزات این‌چنینی بدون این دستگاه امکان‌پذیر نیست عملاً این تجهیزات هم در لیست تحریم‌ها قرار گرفته است و چون حضور این سیستم حفاظتی ضروری است تولید این دستگاه در داخل کشور مهم بود. با این حال، برای ساخت این دستگاه حفاظتی هم که عمدتاً از قطعات الکترونیکی تشکیل می‌شود، با تحریم‌ها منافاتی نداشت و به‌راحتی تجهیزات آن تهیه شد.

کریم مظاهری در پایان توضیحات خود از حضور در نمایشگاه پارک علم و فناوری شریف اظهار رضایت کرده و اعلام کرد: انتظار دارند پارک علم و فناوری شریف تدابیر بیشتری برای حمایت از آنها در نظر بگیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا