آخرین تحلیلانتخاب سردبیرصنعت معدن تجارت

کدام کالای ایرانی بیشترین مشتری را در هند دارد؟

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی این اتاق، مجموع تجارت ایران و هند تا پایان آذر ماه امسال به ۲.۴ میلیارد دلار رسیده که از این عدد ۱.۳۴ میلیارد دلار مربوط به صادرات ایران و ۱.۰۵ میلیارد دلار مربوط به واردات ایران از هند می‌شود.

در سال جاری میزان صادرات ایران به هند حدودا ۷۴ درصد افزایش یافته و در مقابل ارزش واردات از این کشور حدودا ۳۷ درصد کاهش پیدا کرده است. به این ترتیب تراز تجاری ایران در معامله با هند مثبت شده و به عدد ۲۹۶ میلیون دلار رسیده است.

محاسبات نشان می‌دهد که هند ششمین مقصد صادراتی ایران پس از چین، عراق، ترکیه، امارات متحده عربی و افغانستان بوده و همچنین این کشور هفتمین صادرکننده کالا پس از کشورهایی چون امارات متحده عربی، چین، ترکیه، آلمان و سوییس به شمار می‌رود.

از نظر وزنی، ایران حدودا ۹۵۳ هزار تن کالا از هند وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدودا ۴۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. همچنین در طول این مدت حدودا پنج میلیون تن کالای ایران به هند رفته که افزایشی پنج درصدی را نشان می‌دهد. متوسط قیمت واردات از هند ۱۰۹۹ دلار در هر تن و متوسط صادرات ایران ۲۷۳ دلار در هر تن بوده است.

در میان کالاهایی که ایران از هند وارد کرده، برنج با ۲۲۰ میلیون دلار صدرنشین است و پس از آن چای سیاه، اکسید آلومینیوم، موز، زغال سنگ و شکر تصفیه شده قرار دارد.

در میان کالاهای صادراتی ایران به هند اما متانول با سهم ۱۱۶ میلیون دلاری صدر نشین است و پس از آن آمونیاک بدون آب، محصولات آهنی اسفنجی، پسته، اوره، ورق فولادی، خرما و پلی اتیلن قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا