آخرین تحلیلنوآوری

شناسایی بیش از ۵۰۰ نیاز فناورانه شهرداری تهران

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، شباهنگ سلیمانی، مدیر فن‌بازار تخصصی شهر هوشمند با بیان این که فن‌بازار تخصصی شهر هوشمند که از آذرماه سال ۹۸ کار خود را رسما آغاز کرده است، اظهار کرد: این فن بازار یک همکاری مشترک میان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران برای استفاده از ظرفیت‌های فناورانه شرکت‌های دانش‌بنیان و به‌کارگیری دانش و تخصص آنها برای شتاب دادن به روند توسعه شهر هوشمند است. در این همکاری مشترک، شهرداری به عنوان طرف تقاضا حضور دارد. فن‌بازار هم با کمک کارگزاران مورد تایید معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طرف عرضه که شرکت‌های دانش‌بنیان هستند را به شهرداری متصل می‌کند. 

وی افزود: شهرداری برای انجام کارهای اجرایی خود و پیشبرد مفهوم شهر هوشمند در تهران، نیازها را با استعلام از همه ارگان‌های مرتبط با این دستگاه شناسایی کرده و در بستر “سامانه باهم” در اختیار متقاضیان و صاحبان ایده قرار داده است. این نیازها به تدریج شناسنامه‌دار شده و همه جنبه‌های جزئی و کلی طرح‌ها در این شناسنامه‌ها ذکر شده است و در سامانه در دسترس قرار دارد.

سلیمانی در ادامه بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند با مراجعه به این سایت و شناسایی نیازها، درصورت داشتن ایده، محصول یا خدمتی که بتواند پاسخ درستی به این نیازها باشد، طرح خود را در سامانه ارائه کنند. این محصولات یا خدمات پس از ارزیابی‌های تخصصی در صورت مورد تایید قرار گرفتن به نهاد مرتبط با نیاز مطرح شده معرفی می‌شوند.

مدیر فن‌بازار تخصصی شهر هوشمند همچنین گفت: برای سرعت دادن به این کار، رویدادهای معکوس نیز برگزار می‌کنیم. به این معنا که شهرداری برخی نیازهای خود را به شکل فراخوان اعلام و شرکت‌ها با حضور در این رویدادها توانمندی‌ها و راهکارهای خود را به شهرداری اعلام کرده و با طرح‌های برگزیده قرارداد همکاری امضا خواهد شد.

به نقل از معاونت علمی ریاست‌جمهوری، وی درباره طرح‌های ارسالی به شهرداری توسط شرکت‌های دانش‌بنیان، بیان کرد: ۴۴ درصد طرح‌ها به حوزه محیط هوشمند یعنی موضوعاتی چون حفاظت از محیط زیست، حفظ تنوع زیستی، کاهش آلودگی‌های زیستی، مدیریت مؤثر انرژی، آب و روشنایی، فضای سبز و به‌کارگیری انرژی‌های پاک مرتبط است.

به گفته سلیمانی، حوزه زندگی هوشمند مرتبط با سامانه‌های شهروند محور، افزایش کیفیت زندگی، مدیریت بحران، تسهیل دسترسی به امکانات رفاهی و آموزشی و ترویج مفهوم زندگی سالم به کمک آی سی تی نیز با ۲۳ درصد در رتبه دوم طرح‌های ارسالی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا