آخرین تحلیلنوآوری

مهندسی معکوس دستگاه توالی‌‎یاب DNA

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، «دامون نشتاعلی، مدیرعامل شرکت هومن ژن پارس و مدیر اجرایی شرکت زیستا ژن آفرین» درباره شروع فعالیت این شرکت گفت: از سال ۹۵ ایده تحلیل داده و خدمات مربوط شکل گرفت و بعد از گذشت یک سال وارد بازار شد. در اوایل سال ۹۶ از طرف سازمان زیست فناوری، پروژه‌ه‎ای ملی مهندسی معکوس از ساخت دستگاه توالی‌یاب DNA با تکنولوژی بالا در زمینه ژنتیک تعریف شد و بنیان شرکت زیستا ژن آفرین شکل گرفت.

نشتاعلی با اشاره به اینکه ۹۰درصد بازار جهانی این دستگاه در اختیار شرکت‌های امریکایی است، ادامه داد: با توجه به نیاز آینده پزشکی و همچنین تحریم‌‎های حاکم بر کشور موفق شدیم در سالی که گذشت مهندسی معکوس این دستگاه را با موفقیت انجام دهیم. درحال‌حاضر نیز در فاز تست نهایی آن قرار داریم که با جمع‌بندی کلی در آینده نزدیک این محصول را به بازار عرضه می‎‌کنیم.

‌نشتاعلی اضافه کرد: این محصول با قابلیت خوانش DNA و ژنتیک توانایی شناسایی عیوب ژن فرد را دارد. این امر کمک بزرگی در فضای درمان یا پیشگیری بیماری‎‌های ژنتیکی ایفا می‎‌کند. این دستگاه همچنین برای درمان بیماری‎‌هایی مانند سرطان می‎‌تواند داروی متناسب با نوع سرطان برای طول عمر بیشتر را پیشنهاد دهد. همچنین با خوانش DNA می‎‌توان توانمندی‎‌های فردی یک نفر را شناسایی کرد و در تقویت بیش از پیش آن برنامه‌‎ریزی بلند‌مدت انجام داد.

مدیر اجرایی شرکت زیستا ژن آفرین درباره تولید دستگاه دیگر این شرکت توضیح داد: «اسکنر لام» از دیگر محصولات این شرکت است که از نظر سرعت و کیفیت توانسته از شرکت‎‌های رقیب خود پیشی بگیرد. کاربردهای اصلی این دستگاه در بیمارستان‎‌های تشخیصی و آزمایشات ژنتیکی است.

نشتاعلی اظهار کرد: درحال‌حاضر ما تمامی قطعات را از کشورهای امریکا‌ یا نمایندگی آنها در چین تامین می‌‎کنیم اما این امکان وجود دارد که به مرور زمان و نیازمندی‎‌های لازم آغاز به طراحی و تولید قطعات داخلی کنیم.

وی درباره چالش‎‌هایی که در این راه پشت سر گذاشته‎‌اند، گفت: تولید محصولی با تکنولوژی بالا بسیار پرهزینه و نیازمند حمایت است. متاسفانه هر ‌قدر هم کشور نیاز حیاتی به یک محصول داشته باشد باز هم در بعضی موارد استارت‎اپ از حمایت لازم برخوردار نشده و در نیمه راه رها می‌‎شود. مهاجرت نیروهای نخبه نیز از دیگر چالش‌‎های ما به حساب می‌‎آید. ما توانایی آموزش نیروی کارآمد را داریم اما این امر مستلزم صرف هزینه و زمان بیشتری خواهد بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا