آخرین تحلیلاخبار ویژهاقتصاد کلان

جزئیات تازه از نشست تهران درباره افغانستان

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، «بهادر امینیان» سفیر ایران در کابل گفت که در نشست تهران برای افغانستان وزیران خارجه کشورهای ایران، پاکستان، ازبکستان، تاجیکستان، ترکمنستان به صورت حضوری و چین و روسیه (به صورت مجازی) پیرامون مشکلات اقتصادی، امنیت و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان بحث خواهند کرد.

امینیان به «آریانا نیوز» گفت: کشورهای منطقه در اجلاس تهران بر مسئولیت حفظ امنیت، حفظ ثبات اقتصادی و ایجاد یک دولت همه شمول تأکید خواهند کرد.

وی افزود که کشورهای شرکت‌کننده در این نشست همچنین درباره ارسال کمک‌های انسانی برای مردم افغانستان و پروژه‌های درازمدت و توسعه‌ای نیز صحبت خواهند کرد.

سفیر ایران ادامه داد: تا جایی که می‌شود برای مردم افغانستان شرایط بهتر را فراهم ساخت، نه تنها کمک‌ها به مردم افغانستان ضروری است بلکه پروژه‌های درازمدت و توسعه‌ای نیز یکی از مسائلی است که می‌تواند برای مردم افغانستان شرایط بهتر را فراهم سازد تا بتوانند استقلال و آزادی خود را حفظ نمایند.

امینیان با انتقاد از دولت سابق افغانستان نیز گفت: در چند دهه گذشته حاکمان این کشور مسئولیت لازم برای ایجاد استقلال، عزت و امنیت این کشور به خرج ندادند، امیدواریم کسانی که امروز در افغانستان هستند این احساس مسئولیت را داشته باشند که مشکلات مردم افغانستان را حل کنند.

برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که از طالبان برای شرکت در این نشست دعوت نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا