آخرین تحلیلصنعت معدن تجارتنفت و انرژی

وعده وزیر نیرو برای تامین برق صنایع عملی نشد

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، از نیمه تیرماه سال جاری بود که شرکت توانیر (مدیریت تولید، انتقال و توزیع برق ایران) در نامه‌ای خواستار توقف فرآیند اصلی شرکت‌های فولادی و سیمانی شد و اعلام کرد که “پیرو مصوبات دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و هیات وزیران و مصوبه تاریخ ١۵ تیر ماه ١۴٠٠ ستاد فرماندهی راهبری اوج بار وزارت نیرو و باتوجه به محدودیت‌های جدی در تامین برق به دلیل افزایش بی‌سابقه مصرف، به منظور حفظ  پایداری شبکه سراسری برق و جلوگیری از خاموشی‌های گسترده، ضروری است نسبت به هشدار توقف فرآیند اصلی فعالیت مشترکان فولادی با حداکثر برق دریافتی از شبکه به میزان ۱۰ درصد دیماند مصرفی از روز ۱۵ تیرماه به این دسته از مشترکان اقدام شود.

پس از آن،  انجمن تولیدکنندگان فولاد در نامه‌ای از وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن درخواست بازنگری در محدودیت ابلاغی فعالیت کارخانه‌های زنجیره فولاد به ارائه پیشنهاداتی برای مدیریت تولید زنجیره فولاد در شرایط کمبود برق شده و بر لزوم تفکیک حلقه‌های زنجیره فولاد در محدودیت‌های اخیر شرکت توانیر تاکید کرد.

براین اساس باتوجه به اینکه محدودیت‌های ابلاغی در مصرف برق صنایع مذکور بسیار به تولید این فولاد و سیمان آسیب وارد کرد که در نهایت هم منجر به کاهش سیمان در بازار و افزایش قیمت آن شد، مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت (شخص وزیر و معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صمت) پیگیر موضوع و خواستار رسیدگی به موضوع شدند؛ اما آنطور که علیرضا رزم‌حسینی- وزیر صنعت، معدن و تجارت- در جلسه کارگروه تنظیم بازار روز چهارم مرداد ماه،  ضمن اشاره به اینکه در پی تصمیمات وزارت نیرو،  واحدهای مختلف صنعتی با قطعی برق روبرو شدند و بیشترین فشار ناشی از این عدم تامین برق، به واحدهای سیمانی و فولادی تحمیل شد؛ تصریح کرد: پیشنهادات وزارت صمت برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از قطعی برق به بخش صنعت، مورد قبول واقع نشد.

رزم‌حسینی ضمن تاکید بر ضرورت بررسی موضوعات مرتبط با توزیع در کارگروه‌های تخصصی و بررسی کارشناسی آن برای اخذ یک تصمیم درست جهت رفع چالش نظام توزیع موجود، اظهار کرد: وزارت صمت در این مدت، بیشترین مطالبه و درخواست را برای تامین برق واحدهای تولیدی از وزارت نیرو داشته است و این موضوع را به صورت مستمر و جدی پیگیری کرده و خواهد کرد؛ امیدواریم با کمک و همکاری وزارت نیرو، بتوانیم این مشکل را از سر راه تولید برداریم.

هرچند که پیشنهادات وزارت صمت در این موضوع، مورد قبول واقع نشد اما در روزهای آخر تیرماه،  مصوبه‌ای دیگر توسط ستاد فرماندهی راهبری اوج‌بار کشور ابلاغ شد که براساس آن تامین برق واحدهای سیمان و فولاد کشور زمانبندی شد و هیات دولت تصمیم گرفتند تا صنایع سنگین همچون فولاد و سیمان از شب تا صبح به فعالیت بپردازند. البته که این برنامه زمانبندی برای فولادی‌ها تنها سه روز اجرا شد و سپس تغییر کرد و بعد از آن فقط سیمانی‌ها مجاز به فعالیت‌ نامحدود شدند.

بنابراین همچنان روند کاهش فعالیت‌ها ادامه پیدا کرد که کاهش بیشتر تولید و در نتجیه افزایش  بیشتر قیمت‌ها را به دنبال داشت؛  تا اینکه پنجم مرداد ماه، معاون امور معادن و صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت از پیگیری‌های وزارت صمت و وعده وزارت نیرو برای تامین برق صنایع از روز پنج‌شنبه همان هفته (هفتم مرداد)  خبر داد؛ وعده‌ای که احتمالا جزو آخرین قول‌های این وزارتخانه با سکانداری “رضا اردکانیان” وزیر نیروی دولت دوازدهم بوده است؛ نه‌تنها تا هفتم مرداد ماه اجرایی نشد؛ بلکه باتوجه به اینکه کم‌کم وزرای کابینه دولت حسن روحانی جای خود را به اعضای کابینه دولت سیزدهم خواهند داد، به نظر می‌رسد تامین برق این صنایع به عمر وزارت رضا اردکانیان هم قد ندهد؛ چراکه شرکت توانیر در آخرین اطلاعیه خود اعلام کرد: «با توجه به استمرار گرمای هوا، فعالیت صنایع مذکور تا اطلاع ثانوی مطابق توافقات قبلی ادامه خواهد داشت.»

البته این در حالیست که شش روز پیش از این اطلاعیه،  مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران و سخنگوی صنعت برق با بیان اینکه با هماهنگی وزارتخانه‌های نیرو و صمت، کارخانه‌های سیمانی که از روز ششم مردادماه سیمان خود را در بازار عرضه و باعث تعدیل و کاهش حباب قیمتی شدند، از در اولویت رفع محدودیت‌های برقی قرار گرفتن این صنعت خبر داد و گفت: در صورت همکاری، رفع محدودیت‌های برقی سایر کارخانه‌های سیمانی که محصولات خود را در بازار عرضه کنند، با نظر وزارت صمت، انجام خواهد شد.

بنابراین آخرین اطلاعیه شرکت توانیر برای تداوم فعالیت صنایع فولادی و سیمانی نشان داد که اعتراض‌ها، درخواست‌ها و پیشنهادهای انجمن‌های فولادی، کارخانه‌های تولیدکننده سیمان و حتی پیگیری‌ها، جلسات و درخواست‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت موثر واقع نشد.

لازم به ذکر است که انجمن‌های فولادی (انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران ‌و انجمن نوردکاران فولادی)  هریک ضمن ارائه پیشنهادات خود در جهت کاهش‌ آسیب‌های ناشی از قطعی برق واحدها، خواستار تامین برق برای ادامه فعالیت‌های خود برای جلوگیری از کاهش تولید شده بودند. همچنین فولادسازان بزرگ کشور همچون فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، گل‌گهر و… هرکدام ضمن اعلام کاهش تولید ‌فولاد، نسبت به وارد شدن آسیب‌های بسیار همچون کاهش صادرات، تامین مالی مورد نیاز، مشکلات در حوزه اشتغال و…. هشدار داده‌اند و مسئولان وزارت صمت بر ضرورت تامین مستمر برق برای واحدهای تولید سیمان و فولاد تاکید کرده و تامین برق پایدار و مستمر را لازمه تدوام تولید این واحدها دانسته‌اند.

همچنین در این زمینه،  عزت الله اکبری تالارپشتی- رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- نیز معتقد است که صنایع بخش مهمی از اقتصاد کشور هستند و دولت برای تامین برق موردنیاز، نباید ابتداً، برق واحدهای تولیدی و صنعتی را قطع می‌کرد؛ چراکه در صورت بروز اختلال در فعالیت واحدهای تولیدی اقتصاد و تولید کشور تحت تاثیر قرار می‌گیرد.  با اصلاح الگوی مصرف برق می‌توان بسیاری از کمبودها را جبران کرد.

اما در نهایت شرکت توانیر گویی به هیچ‌یک از این اظهارنظرها، درخواست‌ها، پیگیری‌ها توجهی نداشت و مختارانه آنطور که خواست، عمل کرد. ‌

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا