آخرین تحلیلاخبار ویژهاقتصاد کلان

آیا حل مشکل تورم در کوتاه مدت ممکن است؟

مشکانی در گفت و گو با پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، مشکل اصلی کشور را کسری بودجه عنوان کرد که تورم ایجاد کرده و تورم نیز سایر بخش‌های اقتصادی را به هم ریخته است.

وی با بیان اینکه تا زمانی که مشکل کسری بودجه حل نشود، بر طرف کردن سایر مشکلات نیز ممکن نیست، تصریح کرد: برای حل کردن مشکل کسری بودجه نیز باید برخی ناترازی ها برطرف شود. بودجه را می‌توان از منظر هزینه‌ای و درآمدی بررسی کرد در منظره هزینه‌ای حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان صرف صندوق های بازنشستگی می‌شود که با کسری مواجه است و باید به فکر چاره بود.

به گفته این کارشناس اقتصادی مسئله در بخش هزینه ها اوراقی است که دولت فروخته و مشکلاتی در دوره‌های بعدی ایجاد خواهد کرد.

مشکانی با بیان اینکه مسئله اصلی در بخش درآمدها، کاهش فروش نفت است، اظهار کرد: علاوه بر این فرآیند صادرات و واردات نیز مختل شده که باعث کاهش درآمد شرکت‌ها و در نتیجه کاهش پرداخت مالیات آنها شده است.

به گفته وی راه حل برطرف کردن مشکلات درآمدی، حل مشکلات بین المللی، تخفیف تحریم ها و رونق تجارت خارجی شرکت ها است تا بتواند کالاهای سرمایه و مواد اولیه مورد نیاز را نیز به کشور وارد کنند. برای فروش نفت نیز باید هم تحریم‌های نفتی و هم تحریم‌های بانک مرکزی برداشته شود تا با فروش نفت بودجه متوازن شود.
بنابراین این کارشناس اقتصادی معتقد است تا زمانی که تحریم های نفتی و بانکی مرتفع نشود، مشکل کسری بودجه برقرار است همین مسئله موجب تورم می‌شود و راه حل دیگری وجود ندارد.

وی همچنین با اشاره به مشکلاتی که در حوزه اشتغال وجود دارد، تصریح کرد: اگر مشکلات بخش اقتصاد کلان برطرف شود منجر به رشد و توسعه اقتصادی خواهد شد و در نهایت مشکلات دیگر در بستر زمان حل می‌شود.

این کارشناس اقتصادی فساد و ناکارآمدی نظام اداری را نیز از مشکلات غیراقتصادی مطرح کرد که باید با مدیریت داخلی برطرف شود و گفت: به طور کلی ناترازی هایی که در صندوق های بازنشستگی، حوزه بانکی و مالیات وجود دارد در کوتاه مدت قابل حل نیست، نیاز به صورت ساختاری دارد و حداقل ۱۰ سال زمان می‌برد. اما در کوتاه مدت تنها راه حل فروش نفت است تا این بخش از کسری بودجه برطرف شود. در غیر این صورت کسری بودجه فشار نقدینگی و فشار نقدینگی فشار تورم ایجاد خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا