آخرین تحلیلاخبار ویژهاقتصاد کلانبورس و بانک

تجهیز «نقدینگی» چه اثراتی بر بازارسرمایه دارد؟

معاون سرمایه‌گذاری تامین آینده پاسارگاد بیان کرد: تجربه بازار در سال‌های گذشته به خصوص در اوج بازدهی مثبت خود یعنی در ۶ ماه نخست سال گذشته نشان داد که فارغ از موضوع تحلیل و توان سودآوری شرکت ها، دست کم در دوره زمانی کوتاه مدت آنچه که می تواند بازار را جا به جا کند و حتی سبب هیجانات مثبت نوسانی در آن شود، بحث نقدینگی است.

حسین خواجویی اصلی‌ترین در این خصوص را نقدینگی دانست و افزود: در سال گذشته با موج فراگیر کرونا مواجه بودیم، در این دوران قیمت های جهانی به شدت افت کرد و حتی در برهه ای نفت وست تگزاس در مقطعی در بازار فیوچرز با قیمت صفر معامله شد. اما از طرفی و در همین زمان شاهد رشد افزایشی سهام پالایشگاهی ها در بازارسرمایه کشور بودیم؛ بنابراین «نقدینگی» عامل بسیار مهمی در معاملات بازارسرمایه است.

ویدر ادامه با اشاره به ارزش روز بازار اظهار کرد: میزان ۲۴ هزار میلیارد تومان نقدینگی که قرار است به بازار وارد شود، به خصوص در کوتاه مدت می تواند اثرات خوبی بر بازار داشته باشد، به نظر من اگر میزان نقدینگی رقم درشت تری باشد، شرایط بهتری هم ایجاد خواهد شد. البته سهام داران نباید انتظار داشته باشند که با چنین اتفاقی به روزهای نیمه نخست سال ۹۹ بازخواهیم گشت.

چرا بازار با وجود ارزندگی، خریدار کمی دارد؟

خواجویی در اشاره به چند برابر بودن ارزش بازارسرمایه نسبت به نقدینگی کشور گفت: این موضوع حاکی از ناترازی در اقتصاد است و این عدم تعادل در بسیاری دیگر از بخش های اقتصادی طی چند سال اخیر دیده می شود. در نظر داشته باشید که وجود نقدینگی زیاد باید ما به ازایی در تولید داشته باشد در غیر این صورت به تورم می انجامد.

این کارشناس بازارسرمایه تصریح کرد: با وجود ارزندگی موجود در بازار اما مشاهده می‌شود که درخواست ها برای خرید سهام کاهش پیدا کرده است. در این رابطه باید بگویم که ابهامات سیاسی به خصوص نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری نقش مهمی در شرایط کنونی داشته است.

توصیه به سهامداران

معاون سرمایه‌گذاری تامین آینده پاسارگاد به سهامداران گفت: اکنون زمانی برای فروش سهام به خصوص سهام بنیادین نیست. تجربه نشان می دهد که در افق زمانی میان مدت، سود بانکی قابل قیاس با سود بازارسرمایه نیست، بلکه از همه بازارها پایینتر است. حتی در بررسی و مقایسه با دیگر بازارها مانند بازار مسکن، آمارها نشان از کسب رتبه نخست در میزان بازدهی به بازارسرمایه دارند، بنابراین پیشنهاد من در شرایط کنونی به سهامداری و نگهداری سهام در بازارسرمایه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا