آخرین تحلیلاخبار ویژهاقتصاد کلان

دلار از ۲۰ هزار تومان پایین‌تر نمی‌آید!

علیرضا عباسی در گفت و گو با پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه با بیان اینکه بازار ارز در سال جاری تحت تاثیر اتفاقات سیاسی آمریکا و فضای مذاکرات ایران با کشورهای اروپایی قرار دارد، تصریح کرد: بر این اساس انتظار عمومی جامعه این است که در صورت حصول توافق، آزاد شدن منابع ارزی ایران در بانک‌های جهانی و افزایش صادرات محصولات نفتی درآمد ارزی افزایش و نرخ ارز کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر همه تحلیل گران بر نتیجه مذاکرات و توافق احتمالی و طرف‌های خارجی تمرکز کردند و تحلیل‌های حول مسئله عرضه و تقاضا ارز به حاشیه رانده شده، اظهار کرد: بنابراین در حال حاضر همه نگاه‌ها به مذاکرات خارجی است و اول باید تکلیف آن مشخص شود. اما اگر به حالت قبل از مذاکرات و شرایط دشوار وضع تحریم علیه ایران بگردیم، ممکن است به جهش مجدد نرخ ارز منجر شود. اما در حال حاضر روند بازار ارز یک روند طبیعی است و با دریافت سیگنال های مثبتی از طرف‌ های خارجی امید است که سالی نسبتا آرام برای حوزه ارز باشد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است توافق بین ایران و کشورهای اروپایی نتایج مثبتی ازجمله آزاد شدن منابع ارزی بلوکه شده در کشورهای خارجی، از سرگیری صادرات نفت و رفع موانع صادرات غیر نفتی یک سال گذشته بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کاهش داشته را به همراه دارد.

وی افزود: اگر دولت با همین وسواس فعلی مابع ارزی را برای کالاهای اساسی و ضروری هزینه کند، در آینده می‌تواند منابع ارزی آزاد شده را صرف توسعه عوامل زیربنایی و گسترش تجارت خارجی کند.

عباسی با بیان اینکه در چنین شرایطی انتظار عدم افزایش نرخ ارز در مرحله اول و کاهش نسبی ۱۰ تا ۱۵ درصدی در آینده یک انتظار واقعی است، تصریح کرد: اما انتظار کاهش نرخ ارز به زیر ۲۰ هزار تومان بعید است. چرا در این شرایط ممکن است بازار صادراتی و بازار سرمایه لطمه ببیند و همچنین منجر به خروج گسترده ارز از کشور شود. از طرف دیگر احتمالاً دولت و بانک مرکزی بر نرخ ارز بالای ۲۰ هزار تومان توافق نسبی دارند و قرار نیست شاهد شوک ارزی در سال جاری باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا