آخرین تحلیلصنعت معدن تجارت

لزوم حمایت دولت از طرح های دانش بنیان فولادی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، حسام خوشبین‌فر، تحلیلگر صنعت فولاد با اشاره به این که شرکت های فولادی نیاز به بازنگری در برخی سیاست های تولید و فروش دارند، توضیح داد: صنعت فولاد به همت فعالان این صنعت توانسته در سخت‌ترین شرایط تحریمی و مالی کشور علاوه بر بقا به سوددهی مناسبی نیز دست یابد، گفت: با این حال ظرفیت های ایران برای رشد و توسعه این صنعت بسیار بیشتر از بهره برداری‌های کنونی است. همچنین باید در نظر داشته باشیم که استفاده از مزیت های رقابتی و افزایش بهره برداری از پتانسیل های موجود مستلزم اصلاح برخی روش ها در سطح کلان است.
وی با تاکید بر این که دولت باید در سیاست های راهبردی فضای بیشتری را به این صنعت اختصاص دهد، افزود: صنعت فولاد و به طور کلی صنایع فلزی در ایران نیازمند تامین زیرساخت های نوین و بهبود فرآیندها و تولید است. در این زمینه باید در نظر داشت که دشمن های متخاصم با کشور عزیزمان از هیچ تلاشی برای جلوگیری توسعه صنعتی ایران دریغ نمی کنند.
این تحلیلگر صنعت فولاد با بیان این که برای توسعه صنعت فولاد نیاز به ریسک پذیری اقتصاد داریم، افزود: شرکت هایی مانند ایمیدرو در این زمینه می توانند با حمایت های بیشتر از صنعت فولاد زمینه ساز رشد بیشتر این بخش باشند. ما باید برای سرمایه گذاری در بخش های دانش بنیان از ظرفیت دولت استفاده کنیم و دولت می تواند با حمایت از پژوهشگران زمینه ساز تولید زیرساخت های مورد نیاز این صنعت باشد.
وی افزود: استفاده از قطعات و محصولات تولید داخل نیاز به ریسک پذیری و سرمایه گذاری دارد و بخش خصوصی به دلیل این که ماهیت فعالیت خود را بر اساس سوددهی تعریف می کند، حاضر به چنین فعالیتی نمی شود. از طرف دیگر با توجه به ظرفیت های داخلی نباید از این حوزه غافل شد. بر این اساس دولت می تواند با سرمایه گذاری بر فعالیت های دانش بنیان تلاش کند محصولات و ایده های این حوزه را به سمت تولید رقابتی و توجیه پذیر هدایت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا