کاهش ۴۶ درصدی بارندگی در استان تهران، افزایش دوبرابری مصرف آب در خانه‌تکانی، مصرف روزانه ۳ میلیارد لیتر آب در تهران همگی هشداری برای این مایه حیات است.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ در حال حاضر به علت کمبود انباشه ذخایر آبی، توجه به میزان مصرف آب و رعایت مدیریت مصرف بیش از پیش باید مورد توجه قرار بگیرد. اکنون که به روزهای پایانی سال نزدیک می شویم، با انجام خانه تکانی مصرف آب به صورت چشم‌گیری افزایش پیدا می‌کند. اما می توانیم با انجام برخی اقدامات مصرف آب را مدیریت کنیم تا هبچ منطقه ای با افت یا قطع آب مواجه نشود.

با استفاده کامل از ظرفیت ماشین‌های لباس‌شویی و ظرف‌شویی و واگذاری شستن فرش‌ها به مراکز قالی‌شویی می توان خانه تکانی را بدون هدررفت آب انجام داد. همچنین در تهران مصرف آب در ایام خانه تکانی، روزانه معادل بیش از ۱۲۰میلیون بطری ۱.۵ لیتری می شود.

در روزهای اخیر میزان مصرف لحظه‌ای آب در تهران به ۴۰ هزار لیتر در ثانیه نیز رسیده که در صورت تداوم این روند، این رقم به ۵۰ تا ۵۵ هزار لیتر در ثانیه هم خواهد رسید و فشار بسیار زیادی به شبکه توزیع وارد می‌شود که همین مسئله موجب بروز افت فشار یا قطع آب خواد شد.

روز سه‌شنبه همین هفته میزان مصرف آب تهران به سه میلیارد و ۱۵۴ میلیون لیتر رسید.

این درحالی است که بر اساس آخرین آمار حجم ذخایر سدهای تامین‌کننده آب تهران نسبت به سال قبل ۴۵ درصد کسری دارد و وضعیت بارش‌ها نیز ۴۶ درصد نسبت به سال گذشته کم‌تر است، در این وضعیت فقط با ۱۰درصد کاهش مصرف آب می توان از این شرایط به سلامت گذر کرد.

  • منبع خبر : ایسنا