معاون وزیر کار بر لزوم پیگیری اشتغال در مناطق مرزی تاکید کرد و از اجرای بسته ایجاد اشتغال مرزنشینان خبر داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد  و توسعه؛ محمود کریمی بیرانوند در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای ۱۸۰ روزه وزارت کار در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در راستای تسهیل و صدور مجوز مشاغل خانگی، ۱۲۰۰ مجوز اشتغال ثبت محور صادر شده است.

وی افزود:هم اکنون ۵۵۰ شغل خانگی وجود دارد که از این تعداد ۳۵۰ رشته ثبت محور هستند، همچنین ۱۷۰ رشته دیگر مجوز محور هستند که مجوز آنها سه روزه صادر می‌شود.

به گفته کریمی بیرانوند، بیش از چهار هزار شغل ثبت شده که با ۲۴۰۰  شغل تایید محور موافقت شده است.

معاون اشتغال وزیر کار در عین حال بر ضرورت توسعه آموزش های مهارتی تاکید کرد و با اشاره به وجود یک میلیون بیکار تحصیل کرده در کشور که فاقد مهارت متناسب بازار آزاد کار هستند، بر لزوم توسعه آموزش‌های مهارتی تاکید کرد و گفت: وزارت کار در صدد توسعه آموزش های فنی و حرفه ای به منظور رونق اشتغال و بازار کار است.

کریمی بیرانوند در ادامه با اشاره به تعدد سامانه های اشتغا و غیر کارا بودن آنها، اظهار کرد سامانه رصد به روز رسانی شده و سیاستگذاری های خوبی به منظور ایجاد تعهدات استانها در حوزه  اشتغال صورت گرفته است.

به گفته وی در این سامانه ۷۳۰ هزار شغل طی سال ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

معاون وزیر کار همچنین به راه اندازی سامانه جستجوی شغل اشاره کرد و گفت: این سامانه پلی ارتباطی بین کارجویان و کارفرمایان است و هم اکنون ۱۲۰۰ کاریابی در کشور در حال فعالیت هستند که از طریق این سامانه نظارت و ارزیابی بر آنها فراهم می شود.

به گفته وی ۱۷۰ هزار شغل در این سامانه بارگزاری شده و ۳۲۰۰۰ کارفرما نیز اطلاعات خود را ثبت کردند.

کریمی بیرانوند، همچنین درباره طراحی اطلس الگوی اشتغالزایی در کشور خاطرنشان کرد: طی ارتباط با تمام دستگاه‌ها مقرر شده این اطلس به صورت آنلاین رونمایی شود و ۲۲۲ الگوی اشتغالزایی نیز در آن تدوین شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت کار با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی متولی ایجاد شغل نیست و مسئولیت هماهنگی دستگاه‌ها را در این زمینه برعهده دارد، اظهار کرد: باید اتاق فکری به این منظور در کشور ایجاد شود که در این زمینه زیست بوم اشتغال فعال شده و هم اکنون شاهد هماهنگی میان دستگاه‌ها هستیم.

وی در پایان بر لزوم پیگیری اشتغال در مناطق مرزی تاکید کرد و گفت: در حال حاضر ۱۲۰ شهر مرزی در کشور وجود دارد که دو مصوبه برای ساماندهی و اشتغال مرزنشینان در نقاط مرزی به تصویب رسیده است، همچنین بسته ایجاد اشتغال برای این افراد پیش بینی شده که به زودی اجرایی می‌شود.

  • منبع خبر : ایسنا