آخرین تحلیلانتخاب سردبیرصنعت معدن تجارت

اوضاع افزایش هزینه در ۱۰ دهک

به گزارش پایگاه تحلیلی رشد و توسعه؛  وضعیت شاخص تورم در بهمن ماه امسال از این حکایت داشت که هر سه شاخص تورم سالانه، نقطه به نقطه و ماهانه در مسیر کاهشی حرکت کرده است.

متوسط گرانی برای دهک ها تا ۳۶ درصد

این در حالی است که بررسی تازه ترین گزارش مرکز آمار ایران در رابطه با وضعیت تورم بین دهک های مختلف نشان می دهد که فاصله تورمی بین دهک ها در افزایش قیمت تغییری نکرده است؛ به طوری که تورم نقطه به نقطه که برای کل کشور بهمن ماه ۳۵.۴ درصد اعلام شده بود برای دهک ها به گونه ای بوده که دهک اول، ۳۶.۳ و دهک دهم ۳۶.۴ درصد است و سایر دهک ها نیز بین این دو عدد  نوسان دارد.

دهک های مختلف  در گروه “خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات” نسبت به ماه قبل ۰.۴ درصد  و در گروه “کالاهای غیر خوراکی و خدمات” ۰.۸ درصد کاهش قیمت داشته اند.

اوضاع افزایش هزینه در ۱۰ دهک

تورم۴۰ تا ۴۴ درصدی برای ۱۰ دهک

در رابطه با وضعیت تورم سالانه که برای بهمن ماه ۴۱.۴ درصد اعلام شده بود در دهک های مختلف بین ۴۰.۴تا ۴۴ درصد برای دهک اول نوسان دارشته است.

در مورد وضعیت “خوراکی ها و آشامیدنی ها و دخانیات” نیز تورم سالانه بین ۵۳.۶ برای دهک دهم و  ۵۴ درصد برای دهک  اول متغیر است. در غیر خوراکی ها و خدمات نیز بین ۳۳.۵ درصد در دهک اول تا ۳۷.۴ درصد در دهک دهم نوسان دارد.

اوضاع افزایش هزینه در ۱۰ دهک

 

برنامه حمایتی به کجا رسید؟

این افزایش هزینه در حالی برای دهک ها به ویژه دهک های پایین وجود دارد که حمایت از این دهک ها بارها مورد تاکید دولت بوده است و حذف ارز ۴۲۰۰ و توزیع بخشی از منابع ناشی از آن در قالب رقم بین ۹۰ تا ۱۲۰ هزار تومانی بین دهک های پایین را مطرح کرده و حتی وعده پرداخت از دی ماه امسال وجود داشت ولی به هر ترتیب جریان حذف ارز ترجیحی در مجلس با مخالفت مواجه شده است و فعلا توزیع این یارانه منتفی به نظر می رسد.

اما دولت  اخیرا خود نسبت به پرداخت یارانه ۱۰۰ هزار تومانی در یک وعده به چهار دهک پایین که حدود ۳۲ میلیون نفر بودند اقدام کرد که به نظر می رسد گروه هدف اصلی جهت حمایت یارانه ای این چهار دهک باشند ولی تا کنون برنامه مشخصی اعلام نشده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا