او که برای کبوتر آلمانی اش قیمت ۱۲ میلیون تومان را تعیین کرده است. از قیمت بالای بعضی از کبوتر‌ها دفاع هم می‌کند. او می‌گوید کبوتری که نتواند بپرد، قیمت چندانی ندارد. اما وقتی یک کبوتر در مدتی طولانی پرواز کند و اوج بگیرد و در مسابقات گرو برنده شود، هر قیمتی می‌تواند داشته باشد. از این پرورش دهنده کبوتر می‌پرسم، گرو؟ منظورتان همان مسابقه پروازی کبوتر‌های دو کبوترباز است؟ او تایید می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، کبوتر فروشی موضوعی نیست که تازه شروع شده باشد. محل کسب شان را می‌توان از کبوترباز‌های محل پرسید. آن‌ها هم احتمالا آدرس یک مغازه پرنده فروشی کوچک در همان محله خودتان را می‌دهند که شاید از کنار آن گذشته باشید، ولی خیلی به چشم تان نیامده باشد. بعد هم که به آن جا مراجعه کنید، می‌بینید که چند نفر دارند بر سر ویژگی‌ها و قیمت یک کبوتر با هم بحث می‌کنند. یا پرنده فروش دارد به کبوتر‌ها غذا و دان می‌دهد. با این حال در محله بریانک تهران اوضاع کبوترفروشی و کفتربازی به همین صورت است.

 هر چند تعداد مغازه‌های کبوتر فروشی در سطح محله و شهر خیلی زیاد نیست. اما کبوترباز‌ها یا به اصلاح خودشان کفترباز‌ها تعدادشان بسیار بیشتر است. جای آن‌ها مشخص است. همیشه بر سقف خانه ایستاده اند و برای دسته کبوتری که پرواز داده اند، کف و سوت می‌زنند. این دسته پرواز‌های طولانی مدت و اوج گرفتن کبوتر برای شان مهم است.

بعضی هم خیلی پرواز کبوتر‌ها برای شان اهمیتی ندارد. دسته دوم زیبایی کبوتر‌ها را مد نظرشان است. برای همین حضورشان در کوچه و خیابان ملموس نیست. بیشتر کبوتر‌ها را در حیاط یا پشت بام خانه نگهداری می‌کنند. سر و صدایی ندارند و بیشتر کبوتر‌ها را به خاطر علاقه شان پرورش می‌دهند.

حالا بخشی از این کبوتربازها، خرید وفروش پرنده محبوب شان را در پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین دنبال می‌کنند. تعداد شان زیاد است. تقریبا از بیشتر شهر‌های ایران حضور دارند. کبوتر‌های بسیاری آگهی کرده اند و قیمت‌های متفاوتی داده اند.

کبوتر‌هایی که خرید و فروش می‌شوند، نژادشان متفاوت است. اما بیشتر از نژاد شاهی سفید، جاینت هومر، کارنیه، مونداین، رنت، چین‌دار شرقی، مکه و  بخارا است. ولی کبوترباز‌ها برای جلب توجه مشتریان حرفه‌ای و آماتورشان از اصطلاحات خودشان استفاده می‌کنند. مثلا کبوتر پرشی، ساعت سنگین، نوک ریز و نوک قناری، خال سرکه ای، بپر، میل بازی کن و… استفاده می‌کنند.

قیمت کبوتر چند است؟

بررسی آگهی‌ها نشان می‌دهد که کبوتر‌ها قیمت ثابت ندارند. اما کبوتر‌هایی که توان پروازشان بیشتر است، قیمت بیشتری دارند. برای یک دسته هم زیبایی و نژاد مهم است که کمیابی و منحصر به فرد بودن کبوتر‌ها قیمت را برای آن‌ها بالا می‌برد. این‌ها را یک کبوترفروش که ساکن اهواز است به ما می‌گوید.

او که برای کبوتر آلمانی اش قیمت ۱۲ میلیون تومان را تعیین کرده است. از قیمت بالای بعضی از کبوتر‌ها دفاع هم می‌کند. او می‌گوید کبوتری که نتواند بپرد، قیمت چندانی ندارد. اما وقتی یک کبوتر در مدتی طولانی پرواز کند و اوج بگیرد و در مسابقات “گرو” برنده شود، هر قیمتی می‌تواند داشته باشد.

از این پرورش دهنده کبوتر می‌پرسم، گرو؟ منظورتان همان مسابقه پروازی کبوتر‌های دو کبوترباز است. او تایید می‌کند و توضیح می‌دهد که در کل، کبوتر طوقی در ایران پرطرفدار است و قیمت چند میلیونی دارد.

بعد می‌پرسم، مثلا این کبوتری که در گرو برنده می‌شود، تا چه حدودی قیمت دارد. او پاسخ می‌دهد که کبوتر‌های معمولی از ۱۰۰ هزار تومان تا ۴۰۰ هزار تومان قیمت دارند. اما کبوتری که گرو برنده شود، در مرحله اول قیمت اش بستگی به صاحب اش دارد. بعضی یک میلیون تومان. بعضی هم تا ۶ میلیون تومان روی کبوترشان قیمت می‌گذارند.

او این را هم توضیح می‌دهد که در مسابقه گرو، ممکن است دسته کبوتران یک کبوترباز برنده شوند. بعد هم تاکید می‌کند که گرو برنده شدن برای کبوترباز اعتبار می‌آورد. حتی کبوتر‌های او هم ارزشمند می‌شوند.

بعد هم از خودش و کبوترهایش تعریف می‌کند و می‌گوید که رضاکفترباز را تمام کفترباز‌های اهواز می‌شناسند. از آن‌ها اگر سوال کنید، در مورد گرو‌هایی که کبوتر‌های من برنده شده اند، به شما می‌گویند. من کبوتر خوب را می‌شناسم و راه ترتیب اش را هم می‌دانم.

  • منبع خبر : فرارو