تهیه و تولید محصولات در حوزه کارایی سلول‌‌‌های خورشیدی عامل مهمی در کار‌‌های تحقیقاتی است و شرکت توسعه فناوری شریف سولار با تولید این محصولات روند تحقیقات را تسریع و تسهیل می‌کند.

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، «فرزانه مهیاری، مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف سولار» در توضیح فعالیت‌های این شرکت گفت: فعالیت کلی شرکت حول محور تولید محصولات فنی و سنتز مواد است. دسته‌بندی محصولات هم متنوع است. به عنوان مثال، تجهیزات مشخص‌یابی و ساخت سلول‌های خورشیدی که شامل دستگاه‌هایی مانند شبیه‌ساز خورشیدی، دستگاه اندازه‌گیری بازده کوانتومی، دستگاه آیوی ترایستر و دستگاه‌هایی که در حوزه لایه نازک مورد استفاده قرار می‌گیرند مثل دستگاه اندازه‌گیری اثر حال، دستگاه تریتمنت سطحی یو وی ازون، دستگاه پروفایلومتر و دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس از جمله محصولات تولید شده شرکت هستند. اما برخی از محصولات شرکت مانند خمیرها، جوهر نقره و جوهر طلا کاربرد عمومی دارند. ساخت و  مشخص‌یابی سلول‌های خورشیدی هم از دیگر خدمات شرکت است که به گروه‌های تحقیقاتی ارائه می‌شود.‌‌‌

مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف سولار درباره جزئیات محصول و جایگاه کاربرد این محصولات توضیح داد: از جمله کاری که محصولات تولیدی در آن استفاده می‌شود دستگاه گلاوباکس در حوزه کنترل اتمسفر و دستگاه ایزولیتور با قابلیت حذف رطوبت و اکسیژن است. همچنین در حوزه تولید مواد شیمیایی که برای تولید و ساخت سلول‌های خورشیدی کاربرد دارند هم فعال هستیم. مخاطبان محصولات شرکت هم گروه‌های تحقیقاتی در دانشگاه‌ها یا بخش تحقیق و توسعه research & development شرکت‌ها هستند.

به گفته مهیاری، شرکت توسعه فناوری شریف سولار، از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را از گروه تحقیقاتی دانشکده فیزیک دانشگاه شریف زیر نظر «دکتر نیما تقوی‌نیا» آغاز کرده است. در شروع کار به مدت یک سال در مرکز رشد پارک علم و فناوری شریف مستقر بود و بعد از آن هم به مدت یک سال در ساختمان پارک علم و فناوری شریف حضور داشت. در حال حاضر هم این شرکت در ناحیه نوآوری شریف مستقر است.

مدیر آی تی شرکت توسعه فناوری شریف اعلام کرد به دعوت پارک در مجموعه حضور دارند و دلیل این حضور هم مرجعیت آزمایشگاه شرکت درخصوص سلول‌های خوشیدی است که برای دانشگاه شریف و دیگر دانشگاه‌های مرتبط در این حوزه امکان استفاده از خدمات و امکانات وجود دارد.

  • منبع خبر : پارک علم و فناوری شریف