آخرین تحلیلصنعت معدن تجارتنفت و انرژی

کاهش ۴۵ درصدی مصرف انرژی در صنایع با پتوهای عایق حرارت

 

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رشد و توسعه، عایق‌های نانوساختار نسل جدیدی از عایق‌های حرارتی هستند که با کمک نانوفناوری وارد عرصه رقابت با عایق‌های حرارتی رایج شده‌اند.

عایق‌های نانوساختار از مواد جامد با تخلخل بسیار زیاد تشکیل شده‌اند و وجود ساختار نانویی در این محصول سبب شده تا این نوع مواد خصوصیات بسیار متنوعی را به‌صورت یکجا داشته باشند و این امر کارایی بسیار زیاد برای این محصولات را در پی داشته است.

این نوع عایق‌ها هم‌اکنون از سوی بسیاری از صنایع مانند ساختمان و نفت مورد توجه و استقبال قرار گرفته و در حال حاضر بسیاری از صنایع بزرگ از آن در حجم انبوه استفاده می‌کنند.

عایق‌ها به دو صورت مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ عایق‌هایی که در ساختار آن‌ها حباب‌های هوا وجود دارد و باعث کاهش ضریب انتقال حرارت می‌شوند و عایق‌هایی که حرارت را باز می‌تابند.

فاکتور مهم در انتخاب عایق‌ها، میزان مقاومت حرارتی آن‌هاست. هر قدر مقاومت (R) بالاتر باشد، عایق حرارت را کمتر از خود عبور می‌دهد. پس به جای ضخامت عایق‌ها، باید مقاومت حرارتی آن‌ها با هم مقایسه شوند.

یکی از مهم‌ترین خواص آیروژل‌های سیلیکایی خاصیت عایق بودنشان در برابر انتقال حرارت هدایتی است، در نتیجه پایین بودن ضریب هدایت حرارتی آن‌ها به عنوان پارامتری مطلوب محسوب می‌شود.

بیش از ۵۰ درصد بازار آیروژل‌ها به عایق‌های حرارتی اختصاص داده شده است و پیش‌بینی می‌شود در آینده بزرگ‌ترین بازار مصرف آیروژل‌ها باشد.

بررسی‌ها نشان می‌دهند که آیروژل‌ها بر روی بسترهای خاصی که دارای مقاومت مکانیکی مناسبی هستند، نشانده شده و به صورت عایق حرارتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های کاربرد آیروژل‌ها به عنوان عایق حرارتی، داشتن بسترهای مناسب برای پوشش دادن است.

بر این اساس یکی از شرکت‌های فناور پتوی عایق حرارت حاوی آیروژل سیلیکا را تولید و به بازار عرضه کرده است. این پتوی عایق حرارتی در صنایع مختلفی نظیر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها در حال استفاده بوده و جایگزین عایق‌های واردتی در صنایع شده است.

این عایق با ضخامت ۶ تا ۱۰ میلی‌متر می‌تواند تا ۴۵ درصد مصرف انرژی را کم کند. عایق‌های فعلی در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد، کمتر از نیم‌ساعت دوام دارند که این موضوع در آتش‌سوزی‌ها فاجعه آفرین است. در حالی که این عایق می‌تواند چندین ساعت دوام در دمای ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد داشته باشد.

از دیگر مزیت‌های این فناوری می‌توان به کاهش آلودگی صوتی اشاره کرد، در واقع این عایق حرارتی، عملکرد عایق صوتی را نیز دارا است. شرکت مذکور ۵۰ سال این عایق‌ها را تضمین می‌کند و اگر در مقیاس زمانی طولانی‌مدت این عایق‌ها با عایق‌های معمولی مقایسه شوند، کاملاً مقرون‌به‌صرفه هستند.

به نقل از ستاد نانو، ممانعت از انتقال حرارت از طریق تابش، عدم تولید دود یا آلاینده شیمیایی در اثر قرارگیری تحت شعله مستقیم، انعطاف‌ پذیری، سهولت استفاده، آبگریز با قابلیت عبور بخار آب، هزینه تمام شده بسیار پایین‌تر نسبت به محصول خارجی و قابل استفاده در صنایع هوافضا، حمل و نقل، تجهیزات صنعتی، تولید نیرو و ساختمان از جمله مزایای این محصول به شمار می رود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا